Rak skóry nie boli

Rak skóry nie boli Powstaje dzięki pięknej opaleniźnie. Zyskujesz go zabiegając o swoją urodę i przyjemności. Tworzy się na twarzy, dłoniach i wszędzie tam, gdzie pieszczą Cię promienie słońca. Zmienia twoje życie, choć najczęściej o tym nie wiesz. Wiesz już co to? Rak skóry nie boli.

Rak nie boli, a przynajmniej nie na początku. Łatwo go zlekceważyć, tymczasem rak skóry to zjawisko, które stanowi 30% nowotworów u rasy białej - nie powinien więc być lekceważony.

Nowotwór ten kojarzy się zwykle z czerniakiem - najgroźniejszą odmianą tej choroby skórnej. Złośliwy, niepodatny na leczenie i w dodatku może się pojawiać także na narządach wewnętrznych. Ale istnieją także inne odmiany nowotworu skóry: rak podstawnokomórkowy i kolczystokomórkowy.

W przypadku raka skóry czynnik genetyczny nie ma znaczenia. Nowotwór skóry związany jest z ekspozycją na promienie słoneczne. Dowodem na to jest fakt, że powstaje on głównie w odsłoniętych na promieniowanie partiach ciała. Wywołuje go głównie promieniowanie UV, środki chemiczne, palenie (w przypadku raka wargi), przewlekłe miejscowe drażnienie skóry, zanik skóry w przebiegu tocznia, złuszczenie naskórka, rogowacenie starcze, promienie jonizujące, zakażenie wirusem papilloma, a także w niektórych przypadkach AIDS.

Komentarze