Drewniana podłoga

Drewniana podłoga Istnieją trzy podstawowe sposoby wykończania podłóg drewnianych. Pierwszym z nich jest użycie lakieru, który tworzy na powierzchni drewna nieprzepuszczalną powłokę. W ten sposób chronimy podłogę przed działaniem wody i ścieraniem.

Lakierowanie może jednak zmienić kolor drewna. Należy przy tym pamiętać, że powierzchnie pokryte tą substancją muszą być cyklinowane.

Inną metodą jest woskowanie, chroniące drewno przed wnikaniem wody. Warto wiedzieć, że naturalny wosk może się wycierać. Z tego powodu tej metody nie powinno się używać we wnętrzach, w których często się przemieszczamy, zwłaszcza w korytarzach.

Olejowanie jest kolejnym sposobem pielęgnacji drewna. Lepiej niż lakier impregnuje pory. Sposób ten wymaga użycia (przynajmniej raz w roku) oleju konserwującego. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego środka. Warto zwrócić się do producenta z pytaniem o pomoc w wyborze odpowiedniej marki.

Niezależnie od stosowanej metody ochrony drewna trzeba pamiętać o kilku generalnych zasadach dotyczących utrzymania podłóg. Eksperci zalecają tzw. suchą pielęgnację, czyli zamiatanie i odkurzanie. Do mycia najlepiej używać wilgotnego mopa, a nie ociekającego wodą. Rozlane płyny najlepiej od razu wytrzeć suchą szmatką.

W okresie zimowym wystrzegajmy się piasku i soli, która szkodzi podłodze równie mocno jak karoserii samochodowej. Dla naszych karnawałowych gości przygotujmy więc maty, na których będą mogli oczyścić obuwie. Dobrze jest również zabezpieczyć ruchome meble - pod krzesła i stoły na kółka można położyć przeźroczyste maty. W ten sposób unikniemy zarysowań.

Komentarze