Pamiątki z wakacji

Pamiątki z wakacji

Dla malucha. Ponoć nie jesteśmy w stanie zapamiętać niczego co wydarzyło się w trzech pierwszych latach naszego życia. Nie znaczy to, że dziecko nie wspomina wakacji, z których właśnie wróciło. Z pewnością na widok samolotu będzie się chwalić wszem i wobec, że ono też takim leciało. Warto zatem wykorzystać tę sytuację do ćwiczeń zapamiętania wspomnień.

 

Kilkulatek zapewne nie poradzi sobie z samodzielnym zrobieniem pamiątek, które można będzie potem postawić na półce. Dlatego lepiej zaproponować mu coś, czego wykonanie nie wymaga zdolności manualnych. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem pudełko (np. po butach), które maluch będzie mógł wypełnić wszelkiego rodzaju przedmiotami związanymi z wyjazdem. Mogą to więc być: mapa odwiedzanego miejsca, widokówki, figurki z nazwą miejscowości, itp. Jedynym ograniczeniem jest rozmiar pudełka, które dobrze byłoby ozdobić i podpisać (np. Wakacje 2012). Takie rozwiązanie nie narazi nas na poniewierające się po całym mieszkaniu drobnostki, które szkoda wyrzucić, a które nie są do niczego potrzebne. Jeśli wygospodarujemy odpowiednie miejsce na przechowywanie takiego wakacyjnego pudełka, za rok postawimy obok niego następne, a za dwa lata kolejne. Kiedy zbierze się ich więcej będą stanowiły unikalna kolekcję.

 

Innym sposobem zachowania wakacyjnych wspomnień przez młodsze dziecko jest wykonanie osobistej pocztówki, którą można wysłać pocztą do dziadków. 

 

Dla starszaka. Dziecko, które ma wprawę w wykonywaniu różnych prac plastycznych z pewnością chętnie wykorzysta przywiezione ze sobą muszelki, kamyczki, szyszki czy piasek znad morza do stworzenia unikalnych pamiątek. W tym celu warto zastanowić się jeszcze na wyjeździe co i w jakiej ilości będzie potrzebne do ich wykonania. Jeśli dziecko będzie chętnie nie tylko do zrobienia pamiątek, lecz także prezentów dla najbliższych, należy uzbierać większą ilość materiałów.

 

Jedną z najprostszych, choć niezwykle efektownych pamiątek jest mały, ozdobny słoiczek (najlepiej z drewnianym wieczkiem), do którego dziecko nasypie piasku z nadmorskiej plaży. Jeśli piasek będzie wypełniał słoik tylko w połowie warto wrzucić do środka muszelkę lub ładny kamień w kontrastowym kolorze.


źródło: Pamiątki z wakacji