Włącz zasilanie w swoim domu

Polacy uwielbiają elektronikę – mamy jej w swoich domach i biurach coraz więcej. W 2011 roku wydaliśmy na nią prawie 30 mld złotych a w 2012 kwota ta była jeszcze większa ze względu na Euro 2012 i zmiany związane z cyfryzacją[1].

Oprócz laptopów, telewizorów, czy sprzętu AGD/RTV Polacy coraz chętniej montują systemy monitoringu, czy automatycznie otwierane drzwi oraz bramy. To urządzenia, które dla sprawnego działania wymagają stałego dostępu prądu.

- Urządzenia elektryczne, m.in. monitoring, czy automatyka w naszych domach muszą być stale podłączone do źródła prądu. Nawet krótka przerwa w ich działaniu może nie tylko sparaliżować nasze życie, ale także obniżyć poziom bezpieczeństwa. Zasilacze UPS, których funkcją jest nieprzerwane zasilanie innych urządzeń elektrycznych lub elektronicznych, powszechnie używane są do podtrzymywania pracy komputerów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że świetnie sprawdzają się także do zabezpieczenia innych sprzętów: lodówek, telewizorów, wrażliwej automatyki, czy pieców CO – tłumaczy Urszula Fijałkowska, Dyrektor Sprzedaży dla sektora Home & Business Networks w Schneider Electric Polska.

Dziś przerwy w dostawach energii wynoszą w Polsce w sumie 300 minut w ciągu roku. Dla porównania w Japonii ten czas wynosi 17 minut. Awarie prądu mają różne przyczyny. W Polsce zazwyczaj mają związek z przestarzałą infrastrukturą energetyczną. Polski system energetyczny w zdecydowanej większości bazuje na inwestycjach zrealizowanych w latach 60., 70. i 80. Efekt takiego stanu, to znaczne zużycie infrastruktury, linii przesyłowych i osłabienie mocy wytwórczych, które w porównaniu z zaawansowanymi krajami UE produkują średnio o około 8-10 proc. mniej energii elektrycznej. Przerwy w dostawie prądu mają także związek z problemami pogodowymi – szczególnie niebezpieczne są silne mrozy oraz burze. Często ich efektem są uszkodzone, a nawet doszczętnie zniszczone urządzenia zasilane elektrycznie.

Zasilacz UPS to urządzenie podtrzymujące pracę urządzenia po ustaniu zasilania z sieci. Jest wtórnym źródłem energii elektrycznej – jego akumulatory ładują się w czasie, gdy napięcie w sieci zasilającej jest prawidłowe. Drugą funkcją zasilacza awaryjnego jest ochrona podłączonych do niego urządzeń przed nagłym wzrostem napięcia.

Dobór odpowiedniej ochrony nie jest trudny. Znając podstawowe parametry sprzętów, które chcemy ochronić łatwo dobierzemy odpowiedni UPS.



[1] Rzeczpospolita, 16.02.2012

Komentarze