Instytut Morski w Gdańsku buduje archiwum danych akustycznych w technologii Oracle

Oracle Polska informuje, że Instytut Morski w Gdańsku wybrał produkty Oracle dla zbudowania cyfrowego archiwum gromadzącego dane naukowe uzyskiwane podczas badań obrazu dźwiękowego Morza Bałtyckiego. System archiwizacji będzie zawierał złożony zestaw produktów Oracle Hardware, jak również oprogramowanie archiwizacyjne Oracle.

Instytut Morski w Gdańsku prowadzi liczne badania morza – zarówno w ramach programów naukowych, jak również na zamówienie podmiotów biznesowych. Narzędziem umożliwiającym realizację badań oraz udostępnianie ich wyników zgodnie z najnowocześniejszymi standardami i metodami badawczymi będzie powstająca obecnie „Zintegrowana platforma informacji o środowisku południowego Bałtyku – BalticBottomBase” (projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka).

Jedną z kategorii informacji gromadzonych podczas takich badań są dane akustyczne, zbierane przez aparaturę geofizyczną, zainstalowaną na specjalizowanym statku badawczym R/V Imor lub innych platformach pływających, takich jak autonomiczne pojazdy podwodne (AUV) lub zdalnie sterowane pojazdy podwodne (ROV). Dane takie wykorzystywane są przez podmioty prowadzące na morzu inwestycje takie, jak układanie kabli podwodnych, rurociągów, budowa platform wiertniczych czy elektrowni wiatrowych.

Pliki z danymi akustycznymi charakteryzują się ogromnymi rozmiarami, dochodzącymi do setek gigabajtów. Łączna objętość zestawów danych dotyczących dna morskiego dochodzi do dziesiątek terabajtów. Dlatego do ich archiwizacji zdecydowano się na użycie pamięci taśmowych, zapewniających największy stopień kompresji i bezpieczeństwa danych, a przy tym najmniejszy koszt ich składowania i elastyczne możliwości rozbudowy.

Do gromadzenia danych potrzebnych do bieżącego wykorzystania użyta będzie macierz dyskowa Sun Storage ZFS7420 o pojemności ponad 1 PB, zaś do archiwizacji plików zastosowano bibliotekę taśmową StorageTek SL3000 zawierającą napędy StorageTek T10000C, o łącznej pojemności 1PB. Archiwum sterowane będzie oprogramowaniem Storage Archive Manager oraz Sun QFS zainstalowane na serwerach SPARC T4-2 z systemem Solaris 11.

Archiwum cyfrowe Instytutu Morskiego w Gdańsku będzie dysponowało funkcjami analizowania i przeszukiwania danych według zadanych kryteriów. Dane posłużą do generowania opracowań własnych lub do tworzenia na zamówienie raportów dotyczących wybranych procesów.

"Budowanie nowoczesnego archiwum danych cyfrowych o południowym Bałtyku ma dla Instytutu Morskiego w Gdańsku wielorakie znaczenie" – powiedział Michał Piotrowski, Szef Projektu ze strony Instytutu Morskiego w Gdańsku. "Po pierwsze usprawni procesy archiwizacji danych pozyskiwanych w drogim procesie pomiarowym, z wykorzystaniem jednostek pływających. Dodatkowo pozwoli na operacyjny dostęp do danych archiwalnych, który dotychczas był niemożliwy ze względu na znaczną objętość zgromadzonych danych o morzu i wcześniejszy brak adekwatnego rozwiązania sprzętowego pozwalającego na natychmiastowy szybki dostęp do danych archiwalnych. Tak szczegółowe i wysokiej jakości dane archiwalne o środowisku południowego Bałtyku są bardzo wartościowe z punktu widzenia nauki, a po upływie okresu, gdy dane te pozostają poufne z powodów komercyjnych, będą mogły zostać udostępnione szerokiemu gronu naukowców".

 

"Archiwum Instytutu Morskiego w Gdańsku jest jednym z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce" - komentuje Zbigniew Swoczyna, szef Zespołu wsparcia sprzedaży Oracle Hardware w Oracle Polska. "Ogromna skala projektu wymagała użycia macierzy dyskowej Oracle o niespotykanym rozmiarze 17 stelaży, mieszczących w sumie ponad 400 dysków! Podobnie ogromne jest archiwum taśmowe, jedno z największych w naszym kraju. Zwraca uwagę także zastosowanie w systemie wyrafinowanego oprogramowania Oracle Sun QFS, które umożliwia optymalne zarządzanie pamięciami masowymi, co z kolei prowadzi do radykalnej redukcji kosztów archiwizacji danych".