Odwołanie testamentu

Odwołanie testamentu

Sposoby odwołania testamentu

Zgodnie z istniejącymi przepisami, istnieje kilka sposobów odwołania testamentu. Można go zniszczyć lub pozbawić go cech, od których zależy ważność sporządzonego dokumentu. Spadkodawca może dopisać do testamentu lub wykreślić postanowienia, z których wynika wola odwołania jego postanowień, czy też sporządzić nowy dokument.

Zgodnie z prawem spadkowym nie ma konieczności podawania przyczyny odwołania testamentu. Jednak należy pamiętać, że osoba ubezwłasnowolniona nie ma prawa do odwołania testamentu, może to uczynić jedynie osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych.


Nowy testament

Bardzo ważne jest to, aby nowo sporządzony testament został opatrzony datą. Ponieważ to ona ma szczególne znaczenie przy dziedziczeniu i określeniu, który z pozostawionych dokumentów jest ważny. Jeśli zapisy nowego testamentu nie odwołują starych zapisów, to za odwołane uznaje się tylko te, które nie dają się pogodzić z treścią nowego testamentu.

Nowo sporządzony testament nie musi mieć takiej samej formy jak ten poprzedni. Nie ma znaczenia czy testament był sporządzony w obecności świadków, czy przez osobę urzędową - nowy testament może być sporządzony własnoręcznie czy też w formie ustnej.


Ważność testamentu

Nowy testament będzie uznany za ważny jeśli zostaną wykluczone wszystkie wady oświadczenia woli i wady formalne np. takie jak brak podpisu, czy brak oznaczenia spadkodawcy i spadkobierców. Należy również pamiętać, że testament sporządzony pod wpływem groźby nie będzie uznany za ważny.