Wnioski z Forum Gospodarczego Polska-Węgry, konferencji poprzedzającej V EEC

Wnioski z Forum Gospodarczego Polska-Węgry, konferencji poprzedzającej V EEC

Forum Gospodarcze Polska-Węgry, wydarzenie poprzedzające majowy Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach (European Economic Congress – EEC), odbyło się 22 marca br. w Ministerstwie Gospodarki RP w Warszawie. Gośćmi specjalnymi spotkania byli János Áder, Prezydent Węgier; Bronisław Komorowski, Prezydent RP oraz Janusz Piechociński, Wicepremier, Minister Gospodarki RP.

Miniony rok przyniósł spadek polsko-węgierskiej wymiany towarowej o 4 proc., do 5,9 mld euro mówiła podczas pierwszej sesji Forum Gospodarczego Polska-Węgry Grażyna Henclewska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki RP. Polski eksport zmalał nieco mniej (o 2 proc.), import więcej (o 7 proc.). Głównym powodem był nadal odczuwalny globalny kryzys gospodarczy w obu krajach, choć silniej na Węgrzech, gdzie PKB zmalało.

Należy mieć nadzieję, że ten rok przyniesie odwrócenie tych tendencji mówiła wiceminister. Głównym motorem i czynnikiem sukcesu może być głębsza integracja naszych krajów, np. w Grupie Wyszehradzkiej. Pomoże to pogłębić współpracę gospodarczą i zwiększyć konkurencyjność gospodarek. Służyć to będzie stabilizacji sytuacji nie tylko w regionie, na osi północ-południe, ale i w całej Unii Europejskiej.

Polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej (V4) potrwa do 30 czerwca 2013 r. W lipcu przejmą je Węgry. Celem naszego rządu jest także nadanie nowych impulsów Grupie Wyszehradzkiej, po przejęciu w niej prezydencji mówiła podczas Forum Gospodarczego Polska-Węgry Victoria Horwath, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Narodowej Węgier.

Węgry przewidują poszerzenie kontaktów gospodarczych i politycznych, a także zaproponowanie konkretnych projektów. Jednym z nich będzie porozumienie izb gospodarczych obu krajów w celu lepszego poznania przedsiębiorstw. Strategicznym celem jest też wspieranie rozwoju współpracy gospodarczej w Europie Wschodniej, bowiem tam widzimy też bardzo duży potencjał rozwoju dodała Horwath.

Niewątpliwie mamy wspólny, niewykorzystany potencjał rozwoju mówił na Forum Polska-Węgry Marek Kłoczko, Sekretarz Generalny Krajowej Izby Gospodarczej. Oba kraje przez lata były nastawione głównie na Zachód, tam szukając szans gospodarczych. Czas na powrót do większej współpracy dwustronnej i regionalnej.

O warunkach wzajemnej współpracy gospodarczej mówili podczas Forum przedstawiciele polskiego i węgierskiego biznesu. Zdaniem dyskutantów poziom wzajemnych inwestycji polsko-węgierskich nie jest jeszcze w pełni zadowalający. Węgierskie firmy zainwestowały w Polsce trzykrotnie więcej, niż polskie na Węgrzech. W naszym kraju obecne są takie przedsiębiorstwa jak koncern farmaceutyczny Gedeon Richter, czy deweloper TriGranit, a paliwowy potentat znad Dunaju – firma MOL jest notowana na warszawskiej giełdzie.

Co przyciąga do Polski węgierski biznes? – To co inwestorów z innych krajów, czarodziejskie słowa: stabilność gospodarcza, finansowa i polityczna mówił Sławomir Majman, Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

Peter Farago, Wiceprezes Węgierskiej Agencji Handlu i Inwestycji (HITA) wyraził nadzieję, że na atrakcyjny polski rynek za dużymi, węgierskimi firmami pójdą również mniejsze. Duże firmy węgierskie już w Polsce są, dobrze by było, by mniejsze węgierskie firmy rozpoczęły działalność stwierdził.

Obaj specjaliści od zachęcania zagranicznych inwestorów polski i węgierski zgodnie twierdzili, że procesu ożywienia wzajemnych kontaktów nie da się przyspieszyć decyzjami administracyjnymi. Nie trzeba nic przyspieszać. Powinniśmy nawzajem poznawać swoje rynki. Przez ostatnie lata straciliśmy się z oczu, nie obserwowaliśmy się tak uważnie, jak należało powiedział Peter Farago.

Tomasz Nemeth, Prezes Zarządu Gedeon Richter Polska, wskazywał trzy atuty Polski. Pierwsza rzecz to stabilność, przede wszystkim legislacyjna. Druga – dobrze wykwalifikowana siła robocza. Nigdy nie mieliśmy problemów z zatrudnieniem wysoko kwalifikowanych pracowników w naszej branży. Ważnym, acz niedocenianym atutem, jest też współpraca z władzami lokalnymi. Wiele zależy od podejścia samorządów, czy traktują firmę jedynie jako źródło dochodu, czy jako partnera. My nie możemy narzekać – ocenił.

– Dotychczasowa nierównowaga we wzajemnych inwestycjach polskich i węgierskich firm raczej nie będzie się zmniejszała. To raczej węgierski kapitał będzie napływać do Polski, a nie odwrotnie, bo szybki rozwój gospodarczy spowodował, że duży polski rynek jest dla węgierskich firm bardzo atrakcyjny – stwierdził szef Gedeon Richter.

Dla inwestorów ważna jest również wielkość polskiego rynku i lepsza obecnie niż na Węgrzech dostępność finansowania. – Inwestycje w duże centra handlowe, w jakich się specjalizujemy są obecnie możliwe do zrealizowania w Polsce – podkreślał Tomasz Lisiecki, Dyrektor Zarządzający w TriGranit Development Polska, dodając, że na Węgrzech jest problem z pozyskaniem finansowania dla dużych inwestycji, bo banki – na tamtym rynku przede wszystkim austriackie – mocno ograniczyły swoją aktywność.

Węgry są ważnym rynkiem dla PESA Bydgoszcz mówił Robert Świechowicz, Członek Zarządu spółki, Dyrektor Finansowy. W ubiegłym roku dostarczyliśmy 9 niskopodłogowych tramwajów Swing dla miasta Segedyn (Szeged). Kontrakt był modelowo zrealizowany, choć jego pozyskanie nie było proste, a wymogi certyfikacji jedne z najtrudniejszych w Europie.

Ważna jest też atmosfera wokół biznesu. – W krajach zachodnich ludzie są obecnie pesymistyczni, mają negatywne nastawienie, natomiast Polacy są optymistami – podkreślał Michel Kiviatkowski, Partner Zarządzający firmy audytorskiej Mazars.

Gość specjalny Forum Gospodarczego Polska-Węgry, Prezydent RP Bronisław Komorowski podsumowując spotkanie powiedział: Polsko-węgierska współpraca daje powody do satysfakcji. Ale nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. W naszych kontaktach liczy się też przyjaźń, która jest podstawą zaufania. To kapitał bezcenny, bez którego trudno cokolwiek robić, możemy i powinniśmy go więc lepiej spożytkować mówił.

Prezydent Węgier János Áder podkreślił duże możliwości rozszerzenia współpracy gospodarczej obu krajów. Węgry na Słowację eksportują więcej towarów, niż do Polski, która jest cztery razy większym rynkiem mówił. Z tego powodu, jak także nierównowagi w węgiersko-polskiej wymianie towarowej (mamy od wielu lat nadwyżkę w obrotach handlowych), czy nierównowagi w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych (firmy węgierskie zainwestowały w Polsce ok. 1,5 mld euro, polskie na Węgrzech ponad połowę mniej), nasz partner widzi pole do zmian.

– Jestem głęboko przekonany, że dzisiejsze spotkanie rozszerzy płaszczyznę współpracy między krajami – mówił na Forum Gospodarczym Polska-Węgry Wicepremier, Minister Gospodarki Janusz Piechociński. Zaprosił też na majowy Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Zaproponowałem, aby wzięli w nim udział także przedstawiciele innych krajów, w tym afrykańskich, gdzie wspólnie możemy szukać możliwości rozszerzenia współpracy powiedział.

Organizatorami Forum Gospodarczego Polska-Węgry byli: Ministerstwo Gospodarki RP, Ministerstwo Gospodarki Narodowej Węgier, Hungarian Investment and Trade Agency oraz Grupa PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

***

Forum Gospodarczego Polska-Węgry było drugim spotkaniem w ramach EEC Roadshow 2013 – cyklu konferencji gospodarczych w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Pierwsze, Forum Gospodarcze Słowacja-Polska, odbyło się 28 lutego br. w Bratysławie. Kolejne – Forum Gospodarcze Czechy-Polska już 8 kwietnia br. w Pradze.

Głównym celem EEC Roadshow jest identyfikowanie problemów o kluczowym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego państw regionu. Wydarzenia stanowią merytoryczny wstęp i przygotowanie do debat, które odbędą się podczas V Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, w dniach 13-15 maja 2013 r.

***
Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach
to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej,
trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych osobistości
świata polityki, biznesu, nauki oraz ekonomii.
W 100 sesjach tematycznych, debatach i imprezach towarzyszących EEC udział bierze
około 6000 gości z Polski i z zagranicy.

Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA.

###

Więcej informacji o Europejskim Kongresie Gospodarczym www.eecpoland.eu

Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP SA – www.ptwp.pl 

Zapraszamy również:

Wirtualne biuro prasowe: http://media.eecpoland.eu/

Komentarze