Bezpieczeństwo sieci Wi-Fi w Polsce 2012/2013: Wrocław, Łódź, Bydgoszcz

Bezpieczeństwo sieci Wi-Fi w Polsce 2012/2013: Wrocław, Łódź, Bydgoszcz

Kaspersky Lab Polska zajmuje się badaniem bezpieczeństwa sieci Wi-Fi w polskich miastach już od 2009 r. – wszystkie dotychczasowe raporty są dostępne na stronie http://goo.gl/cRaex. W drugiej połowie 2012 r. firma rozpoczęła nową serię badań, która pokaże standardy bezpieczeństwa stosowane przez polskich użytkowników sieci bezprzewodowych.

 

Najnowszy raport objął trzy miasta: Wrocław, Łódź oraz Bydgoszcz. W każdym z badanych miast przeanalizowanych zostało około 10 000 sieci bezprzewodowych, a łączna długość trasy wyniosła niemal 170 kilometrów.

 

Czy wiesz, że...

- Badanie bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych nazywa się często wardrivingiem. Najczęściej badanie takie odbywa się podczas jazdy samochodem z odpowiednim sprzętem komputerowym oraz anteną dookólną.

- Większa liczba użytkowników niekoniecznie musi oznaczać gorszą wydajność Wi-Fi. Nowoczesne routery pozwalają nadać priorytety użytkownikom i aplikacjom, dzięki czemu możliwe jest komfortowe przeglądanie stron internetowych przy jednoczesnym pobieraniu plików.

- Silne hasło do sieci Wi-Fi to podstawa bezpieczeństwa. Hasło takie powinno składać się z małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych, a jego długość nie powinna być mniejsza niż 8 znaków.

 

Bezpieczeństwo transmisji danych

Bezpieczeństwo transmisji danych zależy od tego, czy użytkownicy zdecydowali się na standard WPA/WPA2, WEP czy też pozostawili sieć bez żadnej ochrony (mówimy wtedy o sieci otwartej). WPA oraz WPA2 są najlepsze ze względu na silne szyfrowanie. W standardzie tym usunięto także wiele luk i niedoskonałości obecnych w przestarzałym WEP. Złamanie zabezpieczeń sieci Wi-Fi, w której zastosowano WEP, zajmuje kilka minut i wystarczy do tego zwykły laptop oraz oprogramowanie, które można za darmo pobrać z internetu. Nie ma też większego znaczenia siła hasła, ponieważ znanych jest kilkanaście łatwych do zrealizowania metod zdobycia klucza do sieci Wi-Fi zabezpieczonej przez WEP. Dla odróżnienia, WPA i WPA2 (drugi z wymienionych jest stosowany w nowszych routerach) przy odpowiednio silnym haśle i przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa oferuje skuteczną ochronę danych.

 

Z przeskanowanych miast zdecydowanie najlepiej wypadł Wrocław. Wykryto tam najwięcej sieci, do zabezpieczenia których zastosowano WPA/WPA2. Także liczba sieci z przestarzałym WEP-em jest jedną z najniższych, jakie eksperci z Kaspersky Lab Polska odnotowali w historii badań w Polsce. W Łodzi wciąż stosunkowo wysoka jest liczba sieci otwartych. Być może wyniki badań zmienią podejście mieszkańców Łodzi do kwestii zabezpieczania swoich sieci. Bydgoszcz została przeskanowana po raz pierwszy i z tego względu trudno powiedzieć, czy sieci te są zabezpieczone lepiej niż w poprzednich latach. Wiadomo jednak, że na chwilę obecną poziom bezpieczeństwa bydgoskich sieci Wi-Fi plasuje się w środku tabeli przeskanowanych dotychczas miast.

 

Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa, Kaspersky Lab Polska, podsumowuje: „Wrocław zdecydowanie odrobił pracę domową. Z aktualnymi wynikami skanowania plasuje się w ścisłej czołówce najlepiej zabezpieczonych polskich miast. Będzie to lepiej widoczne, kiedy opublikujemy podsumowanie bieżącego sezonu badań. Patrząc na wyniki Łodzi i Bydgoszczy, trzeba przyznać, że nie są one najgorsze. Porównując tegoroczne skanowanie Łodzi do poprzedniej edycji, widać wyraźną poprawę na korzyść najlepiej zabezpieczonych sieci WPA i WPA2”.

 

Jak się zabezpieczyć?

- Pamiętaj, by hasło do sieci Wi-Fi było długie i trudne do złamania.

- Router także powinien zostać zabezpieczony hasłem, w przeciwnym razie osoby trzecie będą mogły zmienić jego ustawienia i uzyskiwać do niego dostęp.

- Siła nadawania sieci Wi-Fi powinna być na tyle duża, by objęła wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu, a jednocześnie na tyle niewielka, by osoby z zewnątrz nie mogły się łatwo połączyć.

- Do zabezpieczenia sieci wybieraj zawsze standard WPA lub WPA2.

 

Pełny raport z badania bezpieczeństwa sieci Wi-Fi we Wrocławiu, Łodzi oraz Bydgoszczy można znaleźć w serwisie SecureList.pl prowadzonym przez Kaspersky Lab Polska: http://goo.gl/7eAL4.  

 

Informację oraz artykuł można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Komentarze