Dziesięć europejskich przedsiębiorstw nagrodzonych

 

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) zorganizowała 11. edycję Konkursu Dobrych Praktyk, w którym konkurowało kilkaset przedsiębiorstw różnych rozmiarów
z 29 krajów UE i spoza tych państw. W tym roku EU-OSHA nagrodziła najlepsze przykłady współpracy pomiędzy kierownictwem a pracownikami w zakresie zapobiegania zagrożeniom.

EU-OSHA ogłosiła dziesięciu zwycięzców w trakcie europejskiej konferencji pt. „Małe przedsiębiorstwa
a zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy: wyzwania, szanse”, zorganizowanej w Dublinie podczas irlandzkiej prezydencji w Unii Europejskiej zaledwie dzień po Światowym Dniu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy (28 kwietnia). Po raz pierwszy EU-OSHA przyznała wspólne nagrody zarówno kierownikom, jak i pracownikom. Formuła tej nagrody wpisuje się w trwającą kampanię „Zdrowe
i bezpieczne miejsce pracy” i „Partnerstwo dla prewencji”.

 „Korzyści płynące z dobrej polityki bhp nadal nie zawsze są w Europie dostrzegane na poziomie pojedynczego przedsiębiorstwa, szczególnie w małych i średnich firmach oraz mikroprzedsiębiorstwach”
– powiedziała dr Christa Sedlatschek, dyrektor EU-OSHA. „Konkurs ten dowodzi,
że nawet przedsiębiorstwo zatrudniające zaledwie siedmiu pracowników może stosować innowacyjne rozwiązania prewencyjne, jak ma to miejsce w przypadku jednego z hiszpańskich laureatów konkursu”
– dodała.

„Chcielibyśmy pokazać, że koncepcje opracowane przez laureatów Nagrody Dobrych Praktyk mogą być zastosowane w różnych sektorach przemysłu, we wszystkich państwach członkowskich oraz przez firmy różnych rozmiarów", podkreślił László Andor, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego. "Bilans innowacyjnych rozwiązań i najlepszych praktyk w Europie powinien także pomóc nam w przyszłościowym rozwoju polityki bezpieczeństwa i higieny pracy”.

Od zwycięzców tej edycji Konkursu oczekiwano wykazania się silnym przywództwem i czynnym udziałem pracowników w zapewnianiu bezpieczeństwa i higieny pracy. Przedsiębiorstwa reprezentowały szeroki wachlarz sektorów, na przykład opiekę zdrowotną, sprzedaż detaliczną i rolnictwo. Uroczystość była dla laureatów okazją do wymiany doświadczeń w zakresie dobrych praktyk, takich jak ograniczenie wypadków przy produkcji samochodów w Turcji, poprawa dobrostanu personelu w przedsiębiorstwie technologicznym w Finlandii lub określenie i usunięcie przez irlandzkich pracowników przemysłu mleczarskiego zagrożeń występujących w ich sektorze.

Podczas konferencji EU-OSHA wyróżniła dziesięć przedsiębiorstw, w tym CEMEX Polska, za zarządzanie na rzecz zapobiegania zagrożeniom. W nowej, opublikowanej dziś broszurze, zostały przedstawione przykłady dobrych praktyk.

###

 

Linki:

Konkurs Dobrych Praktyk EU-OSHA 2012-13
Broszura z nagrodzonymi i wyróżnionymi przykładami_dobrych praktyk
Kampania „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy”
Strona internetowa prezydencji

 

 

Nagrodzone przedsiębiorstwa i organizacje:

voestalpine Rotec Group (Austria) za ustanowienie norm bezpieczeństwa i higieny pracy w różnych krajach; Atlantica Leisure Group Ltd (Cypr) za zminimalizowanie liczby wypadków w sektorze hotelarskim; Rigshospitalet (Dania) za poprawę środowiska pracy w dużym szpitalu; Oy SKF Ab, fabryka Muurame (Finlandia) za poprawę dobrostanu pracowników w przedsiębiorstwie technologicznym; ArbeitsschutzPartnerschaft Hamburg (Niemcy)
za znalezienie rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy na potrzeby przedsiębiorstw w Hamburgu;
West Offaly Dairy Discussion Group (Irlandia) za ograniczenie zagrożeń w gospodarstwach mleczarskich; Wehkamp.nl/Gezond Transport/EVO (Holandia) za poszerzenie wiedzy o bezpieczeństwie wśród operatorów wózków widłowych; SONAE (Portugalia) za zaangażowanie pracowników i kierowników w zapobieganie zagrożeniom w grupie sprzedaży detalicznej; PROTÓN ELECTRÓNICA SLU (Hiszpania) za opracowanie modelu zapobiegania zagrożeniom dla małych przedsiębiorstw; Tofaş Türk Otomobil Fabrikasi A.Ş (Turcja) za zmniejszenie liczby wypadków przy produkcji samochodów.

Wyróżnione przedsiębiorstwa i organizacje:

MAHLE Filtersysteme Austria GmbH (Austria) za zachęcanie pracowników do zgłaszania problemów związanych
z bezpieczeństwem; Lujatalo Oy (Finlandia) za zmniejszenie obciążenia fizycznego w sektorze budowlanym; Armor SA (Francja) za włączenie kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy do strategii korporacyjnej; Hellenic Petroleum SA (Grecja) za stworzenie kultury bezpieczeństwa w rafinerii ropy naftowej;  Construction Safety Partnership (Irlandia) za poprawę norm bezpieczeństwa na placach budowy; GE Healthcare Norway AS (Norwegia) za uczynienie
ze zdrowia i bezpieczeństwa priorytetu pracowników i kierowników; CEMEX Polska (Polska) za zarządzanie na rzecz zapobiegania zagrożeniom; U.S. Steel Košice, s.r.o. (Słowacja) za skuteczne zgłaszanie kwestii bezpieczeństwa
u dużego producenta stali; Ascom d.o.o. (Słowenia) za ograniczenie dolegliwości ze strony układu mięśniowo-kostnego w przemyśle wytwórczym; Step Change in Safety (Wielka Brytania) za poprawę zaangażowania personelu w sektorze eksploatacji podmorskich złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.


Informacje dla mediów:

1. Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) działa na rzecz uczynienia Europy bezpieczniejszym, zdrowszym i wydajniejszym miejscem pracy. Agencja bada, opracowuje i rozpowszechnia wiarygodne, zrównoważone i bezstronne informacje na temat bezpieczeństwa i higieny pracy oraz organizuje ogólnoeuropejskie kampanie służące zwiększaniu poziomu wiedzy. Agencja została powołana przez Unię Europejską w 1996 r. i ma siedzibę w Bilbao w Hiszpanii; zrzesza ona przedstawicieli Komisji Europejskiej, przedstawicieli rządów państw członkowskich, przedstawicieli organizacji pracodawców i pracowników, a także czołowych specjalistów z każdego z państw członkowskich UE-27 i spoza tych państw.

Obecnie istnieje możliwość śledzenia naszego profilu w serwisie Twitter, odwiedzania blogu Agencji lub subskrybowania naszego comiesięcznego biuletynu informacyjnego OSHmail. Aby regularnie otrzymywać wiadomości i informacje z EU-OSHA, można również subskrybować nasz kanał RSS.

http://osha.europa.eu

2. Kampania „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy 2012-2013 – Partnerstwo dla prewencji” jest zdecentralizowana
i zaprojektowana tak, by wesprzeć władze krajowe, przedsiębiorstwa, organizacje, kierowników, pracowników i ich przedstawicieli oraz inne zainteresowane strony we współpracy, której celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa i zdrowia w pracy. W ramach kampanii wspieranych jest szereg działań na szczeblu krajowym i europejskim, w tym spotkania i seminaria krajowych partnerstw.
Do udziału w szczególności zachęca się mniejsze przedsiębiorstwa.
www.healthy-workplaces.eu

Celem Konkursu Dobrych Praktyk jest promowanie korzyści płynących z przestrzegania zasad BHP. Konkurs jest organizowany przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy we współpracy z państwami członkowskimi i krajem pełniącym prezydencję w UE. 

Komentarze