Pacjenci Centrum Zdrowia Dziecka mają nową bibliotekę

„Wyprawka dla biblioteki – podaruj nowe życie bibliotece dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka”  - pod takim hasłem przez ponad pół roku prowadzono kampanię, której celem był generalny remont i doposażenie biblioteki w Instytucie „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Inicjatywa ZSS Nr 78 w IPCZD oraz Stowarzyszenia „CENTRUŚ” rozpoczęła się już w październiku ub. roku. Ze zgromadzonych już wtedy środków rozpoczęto kapitalny remont pomieszczenia, który trwał do 30 kwietnia, w tym czasie starano się też pozyskać kolejne środki finansowe bądź rzeczowe. W ramach prac odrestaurowano całe pomieszczenie, wymieniając jednocześnie wszystkie regały. – Idea była taka, żeby umożliwić swobodne przemieszczanie się po bibliotece dzieciom poruszającym się na wózkach, co wcześniej nie było możliwe ze względu na zbyt małe przestrzenie. Bardzo się cieszę, że po wielu miesiącach starań udało nam się ten cel zrealizować i teraz będą oni mogli swobodnie korzystać z tego miejsca – mówi Monika Wójtowicz ze Stowarzyszenia „CENTRUŚ”.

Druga część działań dotyczyła wymiany sprzętu komputerowego i dodatkowego doposażenia biblioteki w nowoczesne czytniki e-booków, powiększenie zasobów książkowych, a także programów edukacyjnych.  - Tutaj przyświecała nam myśl, żeby zwiększyć możliwości korzystania z zasobów biblioteki. Będziemy sami docierać do nich z książkami, a bardziej osłabionym pacjentom będziemy wypożyczać czytniki do sal – dodaje Monika Wójtowicz. Celu tego nie udałoby się jednak zrealizować bez wsparcia zewnętrznych firm, które odpowiedziały zarówno finansowo, dzięki czemu udało się wykonać remont, jak również rzeczowo, co pozwoliło na zwiększenie zasobów biblioteki i jej doposażenie. Udało się stworzyć dwa stanowiska komputerowe, pozyskać kilkadziesiąt nowych pozycji książkowych, a także szereg komputerowych programów edukacyjnych. - Dostęp do zasobów książkowych, także w formie elektronicznej, jest niezmiernie ważną kwestią dla wszystkich dzieci. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wesprzeć realizację tego celu - mówi Agnieszka Guzek z firmy Young Digital Planet, jednego z wielu partnerów akcji. IPCZD ma rocznie ok. 6000 pacjentów, a z biblioteki korzysta ok. 100-150 osób miesięcznie. Nowy obiekt będzie bardziej dostępny dla pacjentów, którzy do tej pory nie mogli z niego skorzystać ze względu na swój stan zdrowia.

 

W inicjatywę zaangażowały się następujące firmy: PGNiG Termika i Sanofi-Aventis, Young Digital Planet, Ericsson, Centres Group, Agencja Reklamowa Chill-Art., AkzoNobel, Biblioteka Uczelni Łazarskiego oraz  Klubokawiarnia i Restauracja Kura Domowa.