Pojazd Kropelka wśród laureatów „Generacji Przyszłości”

Ekologiczny pojazd Kropelka, to miejska maszyna, w kształcie kropli, która dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, może przejechać 659 km na 1 litrze paliwa. Kropelka została skonstruowana przez studentów Politechniki Warszawskiej, specjalnie na zawody Shell Eco – Marathon, podczas których testowane są najbardziej energooszczędne pojazdy. Do studentów z Politechniki Warszawskiej należy obecny rekord Polski w dystansie przejechanym na 1 litrze paliwa.

 

Aby konstruować wynalazki, realizować badania naukowe niezbędne są finanse, które umożliwiają zakup odpowiednich części, materiałów. Chcąc ułatwić studentom urzeczywistnianie ich pomysłów, w 2011 roku Getin Bank zaangażował się we współpracę z Politechniką Warszawką. Wspieranie przez bank polskiej myśli inżynieryjnej, szczególnie w dziedzinie ochrony środowiska, zostało wyróżnione w Raporcie Odpowiedzialnego Biznesu w 2011 w dziedzinie współpraca z uczelniami. Getin Bank otrzymał także nagrodę studencką w konkursie StRuNa 2012, w kategorii dedykowanej dla firm i instytucji, które działają na rzecz kół naukowych i organizacji studenckich.

 

Cieszy nas fakt, że praca Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów została doceniona. – mówi Jolanta Bogusz, Dyrektor Departamentu Wsparcia Sprzedaży, Getin Noble Bank. Przyjęliśmy tę wiadomość z satysfakcją, tym bardziej, że od lat Pion Bankowości Firmowej Getin Banku wspiera działania tych młodych ludzi. To niezwykle ważne, aby aktywne osoby z pomysłem na życie, z ciekawością świata miały możliwość realizowania swoich pasji, szczególnie wtedy, gdy przyczyniają się one do rozwoju nauki, technologii i pomagają zmieniać rzeczywistość. Przykładem takich działań jest właśnie pojazd Kropelka, który może polepszyć jakość naszego środowiska i jednocześnie jego ekonomiczność może mieć istotne znaczenie dla portfela każdego Polaka. – podkreśla Jolanta Bogusz.

 

Rządowy program „Generacja przyszłości” skierowany jest do młodych wynalazców, innowatorów, którzy będą ambasadorami Polski na międzynarodowych konkursach i zawodach. Pula nagród wynosi ponad 6,5 mln złotych. Studenci mogą przeznaczyć pieniądze m.in.: na przeprowadzanie badań, zakup materiałów, aparatury do badań oraz na pokrycie kosztów uczestnictwa w międzynarodowych zawodach.