Wnioski z drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Wnioski z drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress – EEC) dyskutowali również na temat bieżących wyzwań z zakresu bankowości, zarządzania i restrukturyzacji przedsiębiorstw.

W ponad 50 panelach dyskusyjnych, jakie odbyły się podczas drugiego dnia Kongresu wzięło udział kilkuset prelegentów. Wśród uczestników debat znaleźli się m.in.: Baidy Agne, President of National Council of Employers Senegal, Milan Hovorka, Wiceminister Przemysłu i Handlu Czech, Matiya Kasaija, Minister Stanu ds. Planowania z Ministerstwa Finansów i Planowania Ugandy, Jerzy Osiatyński, Doradca Prezydenta RP, Waldemar Pawlak, Poseł na Sejm RP, Wicepremier, Minister Gospodarki w latach 2007-2012, Janez Potočnik, Komisarz UE ds. Środowiska, Gao Xiqing, Prezes China Investment Corporation, oraz przedstawiciele kadry zarządzającej największych polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw – m.in. Grupy LOTOS, KGHM Polska Miedź SA, WBK, PKP Cargo, Polskich Linii Lotniczych LOT, Siemens oraz ArcelorMittal Poland.

 

Drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013 zainaugurowała sesja Euro – system pod presją, w której uczestniczyli Ivan Mikloš, Członek Narodowej Rady Słowacji, Wicepremier, Minister Finansów Słowacji 2010-2012, Indrek Neivelt, Przewodniczący Rady Nadzorczej Bank of Saint Petersburg, Przewodniczący Rady Nadzorczej Ldiamon, były Prezes Estońskiego Funduszu Rozwoju, Jerzy Osiatyński, Doradca Prezydenta RP i Matti Vanhanen, Premier Finlandii w latach 2003-2010, Dyrektor Zarządzający The Finnish Family Firms Association (Związek Fińskich Firm Rodzinnych). Uczestnicy dyskusji zwracali m.in. uwagę na konieczność wprowadzania reform w unii walutowej i zwiększenia budżetu UE.

 

– Zakładano, że kraje strefy euro będą miały wysoki wzrost. Tymczasem to kraje pozostające poza strefą rozwijały się lepiej. Polska mogłaby wstąpić do strefy euro, gdy znajdziemy odpowiedź na pytanie – Co zrobić, aby po przyjęciu wspólnej waluty nie podzielić losów Hiszpanii czy Grecji?  podkreślał Jerzy Osiatyński, Doradca Prezydenta RP.

 

Odbywające się już po raz drugi w ramach Kongresu Forum Współpracy Gospodarczej Unia Europejska-Chiny było okazją do rozważań na temat szans, jakie rodzą się w obliczu rosnącej roli gospodarczej Chin, a także perspektyw ekonomicznej współpracy Chin z Polską.

 

 Cieszymy się, że w ostatnim roku nastąpił wzrost obrotów handlowych z Chinami, ale polega on głównie na zwiększeniu eksportu z Chin do Polski, przy niewielkim wzroście eksportu do Chin. Pierwsza kwestia to, w jaki sposób doprowadzić do równowagi handlowej (…) W relacjach polsko-chińskich (...) mamy taki syndrom, że polityka wyprzedza gospodarkę. Zbudowane relacje polityczne i kanały dystrybucji tych relacji są bardzo dobre  jest np. powołany międzyresortowy zespół ds. koordynacji działań na rzecz rozwoju partnerstwa strategicznego. Wydaje się jednak, że biznes tego nie dostrzega, co oznacza, że być może mamy z biznesem za słabą komunikację zauważył Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu z Kancelarii Prezydenta RP.

 

Drugi dzień kongresu był także drugim dniem trwania Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna, podczas którego, w dyskusjach pogłębiających problematykę potencjału gospodarczego Afryki uczestniczyli m.in. przedstawiciele Senegalu, Ugandy, Angoli, Tanzanii i Zambii.

 

 W przeszłości Europejczycy traktowali nas często z wyższością. Nasze doświadczenia z Europą Centralną są jednak inne i podchodzimy do niej z większym zaufaniem. Wiemy, że traktuje ona Afrykę jak równego sobie partnera  ocenił Wylbur Simuusa, Minister Gruntów, Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska Zambii.

 

 Afryka nie potrzebuje już pomocy, potrzebuje partnerstwa. Ważne jest byśmy zrozumieli, jakie aspiracje mają obecnie Afrykanie. Nie oczekują wcale relacji nauczyciel-uczeń, tylko rzeczywistego partnerstwa  podkreślał John Godson, poseł na Sejm RP.

 

Podczas kongresowych paneli poświęconych transportowi, prelegenci omawiali m.in. zmiany w polityce transportowej UE, perspektywy rozwoju inwestycji z zakresu transportu lotniczego oraz najnowsze trendy dotyczące transportu miejskiego. Tematyka miejska przewijała się także w trakcie debat poświęconych rynkowi nieruchomości, w których udział wzięli m.in. Jerzy Adamski, Dyrektor Instytutu Rozwoju Miast, Jarosław Bator, Dyrektor Zarządzający ds. Nieruchomości, Pełnomocnik Zarządu PKP,Agata Brzezińska, Country Manager NEINVER Polska i Hadley Dean Partner Zarządzający na Europę Wschodnią Colliers International. Panele poświęcone problematyce samorządowej: Metropolie centrami wzrostu, Inwestycje komunalne, czy Sanacja finansów samorządowych stały się z kolei pretekstem do intensywnej dyskusji na temat bieżących wyzwań stojących przed władzami regionalnymi.

 

W ramach Kongresu odbył się również panel Program Inwestycje Polskie – stymulator wzrostu gospodarczego.

 

– PIR oraz program Inwestycji Polskie są zmianą paradygmatu prywatyzacyjnego. To pierwszy przypadek, gdy sprzedawane przez Skarb Państwa udziały mają posłużyć na realizację strategicznych inwestycji, a nie bieżące wydatki (…) Jesteśmy na dość zaawansowanym etapie tworzenia spółki. Musimy to przejść jak najszybciej. Mam już w mojej głowie wirtualny zespół dla spółki. Myślę, że w trzecim kwartale już zaczniemy opracowywać i oceniać projekty. Jednocześnie będziemy też przygotowywać politykę inwestycyjną dla PIR (…) Mamy już 30-40 projektów ubiegających się o dofinansowanie, które trzyma dla nas MSP. Spotykamy się z potencjalnymi inwestorami, aby mieć już wstępne rozpoznanie w projektach. Ma nam też to pomóc w przygotowaniu polityki inwestycyjnej. Spotykamy się z inwestorami, u których wciąż dominującym udziałowcem jest państwo, ale również także z prywatnymi inwestorami krajowymi i zagranicznymi – wyjaśniał Mariusz Grendowicz, Prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych.

 

– PIR ma być państwowym bankiem inwestycyjnym, który będzie szukał projektów dla siebie; będzie je oceniać, strukturyzować i angażować kapitał oraz pełnił nadzór właścicielski nad nimi. Liczymy też, że kiedyś PIR zostanie częściowo sprywatyzowany i trafi na giełdę – uzupełnił Paweł Tamborski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa RP.

 

Na cykl debat dedykowanych energetyce złożyły się m.in. panele Energia w Polsce i w Niemczech. Co nas łączy, co nas różni oraz Rola energii w konkurencyjnej Europie.Prelegenci dyskutowali także o dylematach związanych z gazem łupkowym, zagadnieniach z zakresu efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii oraz energetyki atomowej. Swoje stanowiska prezentowali m.in. Maciej Bando, Wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki, Jerzy Buzek, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, Piotr Kołodziej, Prezes Zarządu, Tauron Dystrybucja orazFriedbert Pflüger, Dyrektor Wykonawczy Europejskiego Centrum Bezpieczeństwa, Energii i Surowców.

 

– Pełny program energetyki jądrowej, już z wynikami konsultacji społecznych, określający działania w tej dziedzinie na kolejnych 10 lat, jest w ostatniej fazie przygotowywania w Ministerstwie Gospodarki. Oczekujemy, że będzie on przedstawiony Radzie Ministrów na przełomie czerwca i lipca – oznajmił Zbigniew Kubacki, Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Gospodarki podczas panelu Energetyka atomowa w Europie i w Polsce.

 

– Komisja Europejska przeprowadziła ankietę na temat gazu łupkowego. Pytaliśmy m.in. jakie źródła energii obywatele Europy chcieliby mieć w perspektywie 30 lat. 70 proc. ankietowanych stwierdziło, że stawia na odnawialne źródła energii a 9 proc. na niekonwencjonalne źródła paliw jak gaz łupkowy. W przypadku Polski te proporcje były inne, tylko 59 proc. postawiło na OZE a 32 proc. widzi w przyszłości udział innych źródeł energii m.in. gaz łupkowy – referował Janez Potočnik, Komisarz UE ds. Środowiska, podczas panelu poświęconego tematyce gazu łupkowego.

 

– W żadnym przypadku nie należałoby zaostrzać norm ograniczenia emisji CO2 w porównaniu z ustaleniami dotychczasowymi – zaznaczał w trakcie panelu dotyczącego polityki klimatycznej Jerzy Buzek, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001.

 

Wśród wydarzeń towarzyszących jakie odbyły się drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013 warto wymienić wręczenie nagród Top Inwestycje Komunalne 2013, wręczenie wyróżnień Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w konkursie „Innowacyjny Projekt” oraz „Innowacyjna Instytucja Otoczenia Biznesu” i otwarcie w katowickim Głównym Instytucie Górnictwa Centrum Czystych Technologii Węglowych – ośrodka badawczego, w którym będą rozwijane i opracowywane nowe procesy i technologie z obszaru czystych technologii węglowych.

 

Panele kongresowe w trakcie drugiego dnia EEC miały miejsce w Hotelu Monopol, Hotelu Qubus, Kinie Helios, Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, budynku Biuro Centrum, Hotelu Angelo, Sali Audytoryjnej ING Banku Śląskiego, Hotelu Novotel Katowice Centrum, Pałacu Goldsteinów i w Głównym Instytucie Górnictwa.

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej, trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych osobistości świata polityki, biznesu, nauki oraz ekonomii.

W 100 sesjach tematycznych, debatach i imprezach towarzyszących EEC udział bierze około 6000 gości z Polski i z zagranicy.

Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA. 

Komentarze