Aleksandrów Kujawski, czyli prężnie rozwijające się miasto

Jego początki sięgają miejscowości Białe Błota, jednak największy rozwój przypadł na osiemnasty i dziewiętnasty wiek, kiedy to miasto stanowiło ważną stację graniczną pomiędzy Prusami a Rosją. Z tego też względu wybudowano tutaj dworzec kolejowy. Został on w późniejszym czasie rozbudowany, dzięki inicjatywie cara rosyjskiego Aleksandra II Romanowa. Stąd też pochodzi nazwa miejscowości, która początkowo brzmiała: Aleksandrów Pograniczny. W dziewiętnastym wieku miasto przeżywało swój prawdziwy rozkwit, duży wpływ na to miała działalność ludności żydowskiej, która wsławiła się w handlu. Druga wojna światowa zmieniła tą tendencję, jednak w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku Aleksandrów Kujawski znów zaczął nabierać znaczenia.

W dzisiejszych czasach jest to prężnie rozwijające się miasto, które inwestuje w gospodarkę, oświatę oraz turystykę. Do jego najważniejszych zabytków możemy zaliczyć Pałac Trojanowskich, Kujawskie Kolegium Salezjanów czy Ukraiński Cmentarz Wojskowy. Aleksandrów uzyskał również tytuł Miasta Pamięci, które najlepiej oddaje jego podejście do kultury i tradycji.

Jest to miejsce, które rozwija się również kulturalnie. Wyrazem tego jest całoroczna oferta wydarzeń kulturalnych, takich jak Gitariada czy Stachuriada. Wielu turystów odwiedza miasto również ze względu na Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy, który jest filią sanatorium w Ciechocinku.

Jeżeli pierwszy raz przebywamy na Kujawach, to zdecydowanie powinniśmy odwiedzić Aleksandrów Kujawski. To miejscowość o sporym potencjale kulturowym, turystycznym i gospodarczym. Nie sposób się tu nudzić, a co więcej, jest to także dobre miejsce dla inwestorów do założenia nowych działalności gospodarczych.

Zapraszamy na www.kujawskie.eu