Domowe specjały z regionu Wieczno

Zwykle robione na podstawie staropolskich receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenia, znajdują uznanie zarówno wśród mieszkańców, ale także odwiedzających te rejony.

Pierwszym opisywanym smakołykiem są pierogi, są one tak wyśmienite, że kucharka, która je wykonuje startowała z nimi w konkursie potraw regionalnych województwa kujawsko-pomorskiego reprezentując Dębową Łąkę, z której pochodzi – tam pierogi znane są od lat, a przepis pochodzi z 1970 roku. Te słynne pierogi nadziewane są masą twarogową i gotowanymi ziemniakami.

Na www.wieczno.pl opisany został też szczegółowo topiony serek autorstwa Pani Wandy Król. W Zaradowisku, który należy do gminy Dębowa Łąka wytwarzany jest on w jej rodzinie od pokoleń. Tam od blisko czterdziestu lat jest robiony metodą tylko tradycyjną – niezmienną od początku powstania przepisu. Pani Wanda z mleka pochodzącego rzecz jasna od krów z własnego gospodarstwa wyrabia twaróg półtłusty. Cały przepis znajduje się na nowo powstałym portalu o regionie Wieczno.

Co roku w województwie kujawsko-pomorskim odbywają się liczne konkursy kuchni regionalnej. O nagrody walczą reprezentanci poszczególnych gmin pichcąc swoje najlepsze, popisowe dania. W Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie – oddział w Przysieku odbywa się konkurs kulinarny „Nasze kulinarne dziedzictwo”. Wyróżnione w nim potrawy z pewnością zasługują na podziw i uwielbienie smakowe. Do jednych z takich właśnie zalicza się sławetny już sernik z ziemniakami autorstwa Pani Janiny Kural z Łopatek w gminie Książki.

Kolejny rarytas, czyli staropolski wieniec Pani Wandy zyskał już uznanie podczas konkursów organizowanych pod nazwą „ Wieś przedsiębiorcza” zdobywając III nagrodę w roku 2007. Autorka wypieku reprezentowała swoje miejsce pochodzenia, czyli Wąbrzeźno.

Więcej pysznych potraw i smakołyków opisanych zostało szeroko na www.wieczno.pl.