Firma CUBE.ITG zrealizowała wdrożenie warte ponad 60 mln zł na Dolnym Śląsku


Spółka CUBE.ITG SA, integrator rozwiązań informatycznych dla sektora telekomunikacji, bankowości, energetyki, służby zdrowia, handlu detalicznego oraz administracji publicznej, zakończyła działania związane z realizacją projektu „Modernizacja Centrów Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku”. Wdrożenie dotyczyło kompletnego wyposażenia 415 pracowni w 53 placówkach o profilu mechanicznym, samochodowym, elektro-energetycznym, mechatroniczno-elektronicznym, budowlanym, informatycznym oraz turystycznym. Organizatorem przetargu i organem nadzorującym przebieg procesów był Wydział Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego (UMWD), we współpracy z dziewięcioma powiatami/miastami na prawach powiatu Dolnego Śląska.

„Wachlarz rozwiązań, które wdrażaliśmy w ramach projektu był bardzo szeroki, od sprzętu informatycznego, po oprogramowania inżynierskie i zaawansowane urządzenia automatyki przemysłowej. Zaangażowanie wiodących producentów i dostawców w danych segmentach rynku, zapewniło uczniom dostęp do innowacyjnych rozwiązań i narzędzi dydaktycznych, gwarantujących rozwój ich kompetencji zawodowych” – mówi Jacek Kujawa, Wiceprezes Zarządu w CUBE.ITG SA.

Prace wdrożeniowe rozpoczęto od wyboru rozwiązań, spełniających wymagania Zamawiającego i przygotowania sal dydaktycznych. W pierwszej kolejności wdrożenie miało miejsce w szkołach kształcących w branżach: turystycznej, informatycznej, mechatroniczo-elektronicznej oraz elektro-energetycznej. Po instalacji sprzętu przeprowadzono cykl szkoleń. Po zakończeniu tego etapu, na przełomie roku 2012/2013, firma przystąpiła do wdrożeń w pozostałych jednostkach (placówki o profilu budowlanym, mechanicznym, samochodowym). Łącznie, wykonanie projektu trwało siedem miesięcy. 

„Projekt „Modernizacja centrów kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku” jest jednym z elementów zmian wprowadzanych w całościowym podejściu do szkolnictwa zawodowego. Poprzez realizację projektu dokonano jakościowej i systemowej zmiany struktury szkół i placówek kształcenia zawodowego Województwa Dolnośląskiego. Zakup najnowocześniejszego wyposażenia pozwoli na efektywne kształcenie na bazie nowoczesnej technologii. Powstałe placówki będą kształcić nie tylko młodzież z danej szkoły. Nowo utworzone centra, zgodnie z ideą projektu, będą służyły także uczniom z innych powiatów lub gmin, którzy w ramach wyjazdów specjalistycznych będą mogli uczestniczyć w zajęciach organizowanych w pracowniach. Należy podkreślić, że „Modernizacji Centrów Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku”, jako edukacyjnemu projektowi  inwestycyjnemu, zapewniono komplementarność z projektami  nieinwestycyjnymi, związanymi z rozwojem zasobów ludzkich, podnoszącymi kwalifikacje i umiejętności, dzięki którym potencjał zmodernizowanej bazy dydaktyczno-szkoleniowej będzie mógł być optymalnie wykorzystany. ” – mówi Jerzy Więcławski, Dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. 

„Wdrożenie w szkołach najwyższej klasy sprzętu spowoduje, że pracodawcy będą mogli zatrudniać w pełni wykształconych absolwentów, przygotowanych do pracy na identycznym, jak w przemyśle sprzęcie. Dodatkowo, zasięg projektu sprawia, iż uczniowie z całego Dolnego Śląska będą kształceni w ramach szkolnictwa zawodowego kompleksowo, na bardzo wysokim, równym poziomie” – dodaje Jolanta Kabata, Inspektor do Spraw Wdrażania Projektów Unijnych w ramach RPO z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Kluczową część wymienianej infrastruktury stanowiły urządzenia sprzed wielu lat, które znacznie odbiegały od obowiązujących standardów i wymagań rynkowych. Aktualnie, uczniowie mogą liczyć na nowoczesny w swojej klasie sprzęt informatyczny i dydaktyczny. Do grona wdrożonych rozwiązań zaliczyć można m.in. tablety graficzne, wyposażenie pracowni telekomunikacyjnych, systemów operacyjnych i sieci komputerowych, elektroniki i techniki cyfrowej, maszyny wytrzymałościowe, obrabiarki CNC, numerycznie sterowane tokarki, roboty do obsługi procesów produkcyjnych, sprzęt informatyczny do silników samochodowych, zestawy panelowe i ramy blacharskie, rusztowania, stworzenie symulacji pokoju hotelowego dla branży turystycznej oraz wiele innych.

„Wykonanie projektu stanowiło duże wyzwanie organizacyjne i logistyczne, nie tylko ze względu na konieczność zapewnienia zaawansowanej infrastruktury w dużej skali, ale również ze względu na krótki czas wykonania zadania. Korzystając z naszego doświadczenia przy realizacji tego typu projektów oraz dzięki ścisłej współpracy z siecią podwykonawców, zespołem ekspertów, a także przedstawicielami szkół i Wydziału Edukacji i Nauki UMWD, udało nam się osciągnąć zamierzone cele” – stwierdza Jacek Kujawa z CUBE.ITG. 

Projekt był realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013, Priorytetu 7 „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury edukacyjnej na Dolnym Śląsku”, Działania nr 7.2 „Rozwój infrastruktury placówek edukacyjnych”. Całkowita wartość projektu to: 67 375 723,72 złotych, w tym kwota dofinansowania z Unii Europejskiej 45 684 060,48 złotych.

O CUBE.ITG

Spółka CUBE.ITG (wcześniej Microtech International) powstała w 1990 roku. W 2012 r., w trakcie trawającego połączenia trzech znaczących podmiotów na rynku IT (Microtech International, CUBE.Corporate Release oraz Innovation Technology Group), firma zmieniła nazwę z Micrtoech International na CUBE.ITG. Połączenie 3 spośród 4 spółek Grupy Kapitałowej (Spółka SI ALMA nadal będzie działała osobno) w jeden podmiot oznacza powstanie na polskim rynku IT ważnego gracza, który dysponuje zespołem 550 specjalistów z różnych dziedzin informatyki, posiadających wieloletnie doświadczenie, unikatowe kompetencje i know-how w obszarach kompleksowej implementacji rozwiązań informatycznych w dużych i średnich przedsiębiorstwach. 

CUBE.ITG posiada Oddziały w największych miastach Polski: Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków i Gdańsk oraz 25 punktów serwisowych.

Więcej informacji na www.cubeitg.pl oraz https://www.facebook.com/CUBEITGSA