Gdzie kupić egzotyczną walutę na wyjazd?

Jest to jedna z najbardziej lubianych destynacji Polaków. Chętnie jeździmy również do Chorwacji, Turcji czy Bułgarii. Zapewne w nadchodzącym sezonie kolejni turyści wybiorą się na urlopy do tych krajów. Expander radzi, by przed wyjazdem kupili oni w Polsce dolary lub euro i dopiero na miejscu zamienili je na lokalną walutę. Pozwoli to bowiem zaoszczędzić na niekorzystnym kursie.

Walutę lepiej kupić na miejscu czy za granicą?

Wakacje za moment ruszą „pełną parą”. Zanim jednak udamy się na upragniony wypoczynek, dobrze zaplanujmy podróż i zastanówmy się nad korzystną wymianą waluty. Często pojawia się dylemat – czy pieniądze wymieniać w kraju czy dopiero po przyjeździe na miejsce? – Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy wyjechać. W Polsce opłaca się kupić euro, dolary, funty brytyjskie i franki szwajcarskie. Przepłacić natomiast można za rodzime waluty z Egiptu, Chorwacji, Turcji i Bułgarii. Transakcje takimi walutami są dość rzadkie. Kantory istotnie zawyżają więc kursy ich sprzedaży, a zaniżają kursy ich skupu, aby taka wymiana była dla nich opłacalna – mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

Sprawdź kurs waluty

Często trudno jest również samodzielnie ocenić czy kurs sprzedaży waluty w banku lub kantorze jest atrakcyjny. – Aby to zrobić należy podzielić kurs sprzedaży (ten wyższy) przez kurs kupna (niższy). W polskich kantorach taki stosunek dla euro przeciętnie wynosi ok. 1,017, a dla dolara 1,022. Tymczasem w przypadku np. funtów egipskich jest to aż 1,48, a Chorwacji 1,10. Oznacza to, że spread walutowy (ukryta w kursie prowizja) wynosi w przypadku euro 1,7%, a w przypadku waluty egipskiej aż 48% - tłumaczy Jarosław Sadowski, Expander.

Wypłać pieniądze z bankomatu

W takim przypadku rozwiązaniem jest kupienie w Polsce euro lub dolarów i zamiana ich na lokalne pieniądze na miejscu, po rozsądnym kursie. Jeśli jednak nie mamy przy sobie wymienionej waluty, warto skorzystać z karty płatniczej i wypłacić obcą walutę z bankomatu – W takiej sytuacji organizacja płatnicza (Visa, MasterCard) przeliczy po swoim (dość atrakcyjnym) kursie taką walutę na euro. Kwota w euro zostanie natomiast przeliczona przez bank na złote. Taka operacja nie będzie więc dla nas bardzo kosztowana. Warto jednak korzystać z tego sposobu tylko, gdy nie mamy innego wyjścia. Kursy bankowe zwykle są mniej korzystne niż kantorowe – podsumowuje Jarosław Sadowski.

Komentarze