Gmina Rogóźno

Zapoznać się na nim można z wiadomościami dotyczącymi na przykład warunków przyrody, jakie panują na tym terenie. Autor szczegółowo opisuje Rezerwat jaki tam się mieści, ale również nadleśnictwo, którego przeważająca część została ukształtowana w okresie plejstoceńskim około 7-10 tysięcy lat temu podczas zlodowacenia, czy szczególne okazy, na przykład dwie jaskinie: Klonowa oraz Pod Wierzbą – obie zlokalizowane są na zboczu Kępy Fortecznej.

Cały Rezerwat botanicy podzielili na trzy części: grąd typowy, zboczowy i szuwar manny mielec. Część typowa to największy obszar zajmujący przede wszystkim górne zbocza oraz te środkowe. Druga wyróżniania część to zboczowy gdzie najczęściej zobaczyć można klony, lipy, dęby. Obszar części trzeciej to w największym polu południowy teren rezerwatu. Tutaj spotkać można pokrzywy, trzciny, oczywiście manną mielec, czy turzycę błotnistą.

Wśród tekstów opisujących przyrodę w gminie Rogóźno na www.wieczno.pl  są te, które poruszają tematykę jezior. Największym jeziorem jest Kuchnia, które liczy sobie powierzchnię 43, 45 ha w tej gminie ponieważ przechodzi jeszcze na gminę Łasin – razem jego powierzchnia wynosi 56,9 ha. Ten region obfituje w  czyste wody, Kuchnia posiada wodę III gatunku, co daje niebywale dobre warunki do wędkowania, co zresztą jest tutaj bardzo popularne. Głębokość jeziora to maksymalnie 5,1 metra.

Na uwagę zasługuje też park w Białochowie, który umiejscowiony jest na tzw. półce z obniżeniem terenu. Tworzą go moreny denne z gliną, piaskiem i żwirem – to jeśli chodzi o podłoże. Drzewostan jest tutaj w ciągłym rozwoju ze względu na dobre warunki klimatyczne – średnie opady atmosferyczne oraz bliskość położenia od zbiorników wodnych sprawia, że mamy tu do czynienia z klimatem wilgotnym, a więc sprzyjającym.

Na www.wieczno.pl znajdują się szersze opisy tych zagadnień.