Kantor online vs kantor tradycyjny

Kantor online vs kantor tradycyjny

Kantory tradycyjne posiadają placówkę, miłego Pana lub Panią za okienkiem i walutę wypłacają w banknotach. Sposób ich funkcjonowania sprawia więc, że mają swoje wady i zalety. Zaletą jest to, że klient od razu otrzymuje gotówkę która się mu przyda jeżeli chce sprzedać zagranicze banknoty lub planuje wyjechać za granicę lub zapłacić właśnie gotówką kontrahentowi. Wadą może być również owa gotówka, bo co jeżeli klient i tak musi udać się z powrotem do banku, żeby wpłacić ją na konto, z którego będzie dalej przelewał pieniądzę zagranicznemu kontrahentowi lub spłacał kredyt. Jak więc widzimy, wszystko zależy od sytuacji. Poza tym, kantory tradycyjne często znajdują się daleko od domu, a kantory internetowe są dostępne dla tych którzy po prostu posiadają połączenie z internetem, czyli dla niemal każdego.

Poza tym, kantor online umożliwa wymianę nieograniczonej kwoty. Pamiętać jedynie o obowiązku kontrolowania transakcji powyżej 15 tys. zł na wypadek prania brudnych pieniędzy. Wtedy też osoba musi się wylegitymować dowodem osobistym i każda taka transakcja jest zgłaszana. Jednak to normalna formalność, która ma również miejsce w bankach. Kantory online mają również tą zaletę, że oferują korzystniejsze kursy wymiany. Marża w nich może być dużo niższa ponieważ działają one w dużo większej skali i mogą swobodnie zarabiać przy naprawdę małych narzutach. Kantory internetowe są w szczególności popularne wśród osób spłacających kredyty walutowe, w firmach handlujących z zagranicą oraz wśród Polaków mieszkających za granicą.

W Polsce funkcjonuje już ponad 30 kantorów internetowych, przy czym kantorów stacjonarnych jest ponad 2 tysiące. Różnica jest ogromna, jednak też skala każdego z przedsięwzięć jest inna.Wszystko wskazuje na to, że obie instytucje mogą istnieć obok siebie niezależnie, jednak rola kantorów z tradycyjną placówką w mieście również zmaleje i ograniczy się do osób nie obeznanych z internetem lub potrzebujących po prostu banknotów. Wszystko jest jednak kwestią czasu i podobnie jak w przypadku banków, które kiedyś były tylko stacjonarne, proces ten będzie jeszcze postępował przez wiele lat.