Polska w czołówce europejskich krajów pod względem spożycia narkotyków

Polska w czołówce europejskich krajów pod względem spożycia narkotyków

Aż 17,1 proc. młodych Polaków w wieku 15-34 lata paliło marihuanę w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie. Dostęp do przetworów konopi nie jest w naszym kraju utrudniony. Pojawia się też coraz więcej nieznanych substancji chemicznych, tzw. dopalaczy, które można kupić w sieci. „Powinniśmy wykorzystywać Internet do celów informacyjnych i profilaktycznych, bo zapobiegając problemom, zmniejszymy skalę uzależnień" - apeluje Dorota Bąk, redaktor naczelna serwisu www.uzaleznienie.com.pl.

Jak wynika z najnowszego „Europejskiego raportu narkotykowego" opracowanego przez EMCDDA, 85 mln dorosłych Europejczyków deklaruje używanie narkotyków. Najczęściej sięgają oni po przetwory konopi indyjskich (77 mln), kokainę (14,5 mln), amfetaminy (12,7 mln) i ecstasy (11,4 mln). Mimo że spadła liczba osób używających heroinę, to zwiększył się wskaźnik stosowania amfetaminy dożylnie. „Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich pod względem zażywania ecstasy i amfetamin, jednak młodzi Polacy najczęściej stosują marihuanę, do której dostęp w naszym kraju jest dość łatwy. Na świecie rozpowszechnia się także metamfetamina; heroina jest zastępowana innymi substancjami chemicznymi o podobnym działaniu, a co roku odnotowuje się kolejne zgony z powodu zażywania ecstasy. Sytuacja narkotykowa nieustannie się jednak zmienia, a to za sprawą nowych substancji psychoaktywnych, tzw. dopalaczy, których w Europie jest coraz więcej. Projektuje się je w taki sposób, aby naśladowały skutki objętych kontrolą narkotyków" - komentuje Dorota Bąk.  

W bieżącym roku do systemu wczesnego ostrzegania UE wpływa średnio jedno zgłoszenie tygodniowo dotyczące nowej substancji. W ubiegłym roku państwa członkowskie UE zgłosiły aż 73 nowe substancje psychoaktywne. Niektóre z nich sprzedaje się bezpośrednio na rynku narkotyków nielegalnych, natomiast tzw. dopalacze („legal high") są dostępne w ogólnej sprzedaży, głównie w Internecie. - Internet może być sprawcą wielu problemów - od siecioholizmu przez upowszechnianie tendencji w zażywaniu narkotyków, po bezpośredni handel nowymi substancjami. Najnowsze badania wskazują, że anonimowy rynek o ogólnoświatowym zasięgu rozkwita. - dodaje Dorota Bąk. - Choć Internet niesie pewne zagrożenia, to świetnie nadaje się do celów edukacyjnych i profilaktycznych. Pozwala docierać do ludzi, którzy mają utrudniony dostęp do oferty terapeutycznej lub z różnych względów obawiają się wizyty w poradni. Serwis www.uzaleznienie.com.pl powstał z myślą o tych wszystkich osobach - uzależnionych oraz ich bliskich - które poszukują informacji i pomocy, a tych jest wiele. Jeśli uda nam się pomóc chociaż jednej, to znaczy, że nasza praca ma sens".

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii to coroczne święto walki z narkomanią obchodzone 26 czerwca. Ustanowiło je Zgromadzenie Ogólne ONZ na pamiątkę „Międzynarodowej Konferencji na temat Nadużywania Środków Odurzających i Leków oraz ich Nielegalnego Handlu", która odbyła się 26 czerwca 1987 roku. Na konferencji opracowano plan przeciwdziałania nadużywaniu środków odurzających i leków. Obchody Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii służą zwiększeniu efektywności walki z narkomanią oraz edukacji osób uzależnionych.


O serwisie www.UZALEZNIENIE.com.pl

Serwis UZALEZNIENIE.com.pl powstał w 2013 roku. Jego celem jest ochrona zdrowia i życia poprzez edukację społeczeństwa i zwiększanie świadomości na temat specyfiki poszczególnych uzależnień, ich profilaktyki oraz terapii. Serwis dociera do osób zagrożonych uzależnieniem, uzależnionych oraz ich bliskich (często współuzależnionych) i poprzez publikowane treści pomaga im wychodzić z nałogu. Oprócz artykułów dotyczących rożnych form lecznictwa, udostępniamy listy ośrodków terapeutycznych i mityngów grup samopomocy. Swoje wsparcie oferują także terapeuci, którzy odpowiadają na pytania naszych Czytelników.

Celem portalu jest również wspomaganie procesu terapeutycznego poprzez integrację osób uzależnionych i rozwijanie ich zainteresowań. Serwis popularyzuje zdrowy styl życia i promuje alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu bez potrzeby zażywania substancji psychoaktywnych lub podejmowania kompulsywnych zachowań.

Już niebawem nasi Czytelnicy zyskają też możliwość korzystania z narzędzi social media, m.in. forum z możliwością zakładania grup samopomocy i uczestnictwa w mityngach on-line.