Kryzysy psychiczne

Kryzysy psychiczne

Każdy z nas zmagał się, mierzy obecnie lub będzie zmagał się w swojej codzienności z kryzysem. Określenie kryzys zakłada, że kryzys jest nie tylko stanem załamania czy czasowego zaburzenia własnej sytuacji, ale także jest uznawany za punkt przełomowy, będący bodźcem do zmiany na lepsze lub na gorsze.

Występują dwie odmiany kryzysów, każdy z nich ma odmienną charakterystykę. Najczęściej występuje podział na kryzysy dotyczące rozwoju i sytuacji. Kryzysy rozwojowe są nieodzowną częścią bytowania człowieka. Zdarzają się w każdym momencie życia istot ludzkich, zwykle wymuszając zmiany w obszarze wykonywanych ról społecznych czy przeprowadzanych obowiązków. Pomimo, iż ich pojawienie się jest zwyczajne, to współistnieje z nimi stres związany z koniecznością przeżycia pewnej transformacji. Pisząc o kryzysach  rozwojowych mamy na myśli, m.in. pójście do szkoły lub przejście do innej szkoły w dzieciństwie, adolescencję i pierwsze miłości nastoletnie, rozpoczęcie studiów, zbudowanie rodziny, małżeństwo w latach wczesnej dorosłości, a w starości etap akceptacji przemijania, opuszczania domu przez potomków, starzenia się, rozpoczęcia emerytury. W takcie życia duża część z tych wydarzeń odnosi się do każdego z nas. Natomiast kryzysy sytuacyjne nie są typową częścią życia jednostki, są zakłóceniami w jego przebiegu. Nieodłącznie współtowarzyszy im napięcie związane z przymusem wdrożenia w życie niespodziewanej zmiany. Takie kryzysy mogą być wynikiem uczestnictwa w wypadku komunikacyjnym, przeżycia trzęsienia ziemi, bycia ofiarą  przestępstwa lub agresji  ze strony innych w trakcie napadu, uprowadzenia, wymiany ognia, gwałtu.

Różne osoby, w odmienny sposób zmagają się z przeżywanymi kryzysami. Niektórzy potrafią wynieść z niego dużo korzyści, pogodzić się ze zmianami i żyć szczęśliwie. Bywają jednak ludzie, którzy mają problem z radzeniem sobie w takich okolicznościach, zwłaszcza kiedy kryzys wystąpił znienacka lub gdy wkoło nie ma ludzi mogących być wsparciem w tym problematycznym czasie. W takich przypadkach pomocna może być terapia. Psycholog Wrocław zapewnia wsparcie osobom doświadczającym zaburzeń psychicznych oraz doświadczającym kryzysów. Terapia poznawcza może okazać się przydatna w przeformułowywaniu dysfunkcyjnych  myśli towarzyszących kryzysom, które uniemożliwiają wyjście z nich. Z kolei terapia behawioralna, wpłynąć może na zaburzenia zachowania, które w trakcie kryzysu mogą wystąpić np. w postaci nadużywania alkoholu i środków uspokajających, agresji lub obniżonego nastroju i destruktywnie wpływać na utrzymywanie kryzysu. Obie  formy terapii oferuje psycholog Wrocław.

 

***

Psycholog Wrocław- kompleksowa pomoc dla osób doświadczających kryzysów lub zaburzeń psychicznych. Oferujemy pomoc psychologiczną i  terapię poznawczo- behawioralną. Zachęcam do zapoznania się z ofertą wsparcia.

Komentarze