Leć spokojnie

Leć spokojnie

W szczycie sezonu wakacyjnego, Port Lotniczy Wrocław podpowiada, o czym powinni pamiętać podróżni, by spokojnie rozpocząć wakacje.

Co można przewieźć w bagażu podręcznym?

Bagaż kabinowy podlega największym obostrzeniom. Musimy pamiętać o obowiązujących w tej sytuacji zasadach dotyczących przewozu płynów. Pojemność 1 pojemnika z płynem nie może przekraczać 100 ml, a każdy z nich musi zmieścić się w strunowej torebce o maksymalnej pojemności 1 litra. Można ją znaleźć w wybranych punktach usługowych na terenie wrocławskiego lotniska (np. przed wejściem do kontroli bezpieczeństwa). Produkty w stanie stałym można przewozić w dowolnej ilości, ale warto sprawdzić przepisy celne kraju, do którego lecimy oraz przepisy linii lotniczej dot. wagi i rozmiaru bagażu kabinowego. Pamiętamy, iż przedmioty o ostro zakończonych krawędziach (np. nożyczki, pilniki, noże itp.), ze względów bezpieczeństwa, nie mogą być przewożone w bagażu kabinowym. Lekarstwa i żywność specjalna, które są nam potrzebne w trakcie lotu ze względów zdrowotnych, mogą się w nim znaleźć. - W tej sytuacji warto jednak pamiętać o zachowaniu oryginalnych opakowań oraz zaświadczeniu od lekarza lub innej, stosownej dokumentacji medycznej, z której wynika, iż dane medykamenty są nam niezbędne w trakcie podróży - wyjaśnia Tomasz Lenart, kierownik obsługi pasażerskiej w Porcie Lotniczym Wrocław. W przypadku wątpliwości dotyczących zawartości bagażu podręcznego, warto skontaktować się z personelem lotniska, który chętnie udzieli wyczerpującej informacji na ten temat.

Ile rzeczy mogę zabrać ze sobą do samolotu?

Nie ma jednej zasady dotyczącej dozwolonej wielkości bagażu podręcznego i rejestrowanego, czyli transportowanego w luku bagażowym. Warto przed każdym wylotem sprawdzić stronę internetową przewoźnika lub zadzwonić do biura obsługi linii, w której wykupiliśmy bilet. Należy zapoznać się z obowiązującym regulaminem, tym bardziej, że poszczególne linie różnie to regulują, a przepisy mogą się zmieniać. I tak, na pokład samolotów linii Ryanair możemy zabrać jedną sztukę bagażu podręcznego (kabinowego) o wadze do 10 kg i dwie sztuki rejestrowanego o wadze 15 lub 20 kg. Wizz Air natomiast pozwala przewieźć nawet 6 sztuk bagażu rejestrowanego - waga każdej sztuki nie może jednak przekraczać 32 kg. Jeśli nie chcemy dopłacać za bagaż podręczny, w przypadku tego przewoźnika, walizka musi mieć wymiary 42x32x25cm.

Mój bagaż jest za ciężki – co dalej?

Warto wiedzieć, że w terminalu wrocławskiego lotniska jeszcze przed odprawą można bezpłatnie zważyć swój bagaż, a także zmierzyć, by mieć pewność, że bez problemu zabierzemy go na pokład. Zdarza się, że pakujemy się w pośpiechu, często nie zwracając uwagi na wagę i gabaryty walizek. W takiej sytuacji warto je własnoręcznie sprawdzić na lotnisku. Punkt ważenia znajduje się przed strefą kontroli bezpieczeństwa, w okolicy stanowisk odprawy biletowo-bagażowej. Pozwoli to nie tylko uniknąć opóźnień i dopłat, ale także da możliwość skorzystania z przechowalni znajdującej się w terminalu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Pozostawiony przez nas nadbagaż z przechowalni może odebrać ktoś bliski. - Ze względów bezpieczeństwa pamiętajmy, aby nie pozostawiać swojego bagażu bez opieki nawet na chwilę, gdyż każda walizka bez właściciela jest traktowana jako potencjalne zagrożenie. To pozwoli uniknąć sytuacji ekstremalnych, gdy powołane do tego służby, ze względów bezpieczeństwa, podejmują decyzję o ewakuacji terminala - wyjaśnia Tomasz Lenart, kierownik obsługi pasażerskiej w Porcie Lotniczym Wrocław.

Czy mogę lecieć z pupilem?

Wielu podróżnych chce zabrać na wakacje ukochane zwierzę. W tym przypadku należy zapoznać w przepisami linii lotniczych, ponieważ jest to zależne od przewoźnika i transportowanego gatunku. Pies przewodnik poleci z nami na pokładzie nawet tanimi liniami, ale w większości przypadków zwierzęta muszą podróżować w specjalnych klatkach w luku bagażowym. W przypadku nietypowych gatunków, warto zabrać na pokład odpowiednie zezwolenia, ponieważ przepisy celne w wielu krajach różnią się od siebie.