Normy jakie musi spełniać oświetlenie awaryjne

Normy jakie musi spełniać oświetlenie awaryjne

Okazuje się, że społeczeństwo jest wręcz od niej uzależnione. Czasowe wyłączenie światła w dużym biurowcu, może prowadzić do nieprzewidzianych sytuacji i zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi w nim przebywających. 

Nie mówiąc już o przypadkach gdy energii zabraknie np. podczas operacji. Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji, w budynkach montowane są dodatkowe źródła energii, tj. oświetlenie awaryjne.

Restrykcyjne wymogi

Oświetlenie awaryjne w bardzo dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo osób. Dlatego takiego rodzaju oprawy muszą wykazywać się szczegółowymi parametrami technicznymi oraz skutecznością działania. 

Są one określone przez polskie normy. Jednym z zapisów jest np. to, że oświetlenie awaryjne powinno działać co najmniej przez 2 godziny od momentu zaniku energii.

Rodzaje oświetlenia

W skład oświetlenia awaryjnego wchodzi oświetlenie ewakuacyjne i zapasowe. Zadaniem pierwszego jest oświetlanie drogi ewakuacyjnej i zapewnienie dostatecznej widoczności, w celu bezpiecznego poruszania się osób, przebywających w budynku np. podczas pożaru. 

Taki rodzaj oświetlenia odnosi się również do stref otwartych. W przypadku oświetlenia zapasowego, stanowi ono integralną część oświetlenia awaryjnego. 

Normy stanowią o tym, w których przypadkach oświetlenie ewakuacyjne musi bezwzględnie działać. Są to sytuacje w, których nastąpił zanik podstawowych źródeł światła oraz gdy w budynku wybuchł pożar.

Oświetlenie „szyte na miarę”

Każdy budynek wymaga dopasowania oświetlenia awaryjnego do swoich potrzeb. Dla przykładu takie natężenie oświetlenia w szpitalach nie powinno drastycznie się różnić od tego podstawowego. 

Warto też zwrócić uwagę na kwestie nazewnictwa, co dokładnie oznacza strefa otwarta. Wiąże się to z tym, że np. powierzchnie o metrażu większym niż 8 m kw. np. toalety czy szatnie, są kwalifikowane jako strefy otwarte. W związku z tym, ich oświetlenie powinno spełniać wymogi stawiane właśnie dla takich miejsc.

Ważne są także znaki

Oprócz samego oświetlenia awaryjnego, niezwykle ważna rolę odgrywają także znaki bezpieczeństwa. Powinny się znaleźć przy wszystkich wyjściach awaryjnych, być widoczne i jednoznacznie wskazywać drogę wyjścia lub kierować do niej. 

Takie znaki również są szczegółowo określone przez normy, które uwzględniają zarówno ich wymiary, czas iluminacji czy właściwe ich rozmieszczenie. 

Przy projektowaniu budynków znajomość norm bezpieczeństwa, dotyczących oświetlenia awaryjnego jest bardzo ważna i wymaga ogromnej wiedzy osób je projektujących. 

Wiąże się to z bezpieczeństwem ludzi przebywających w takich budynkach. W przypadku pożaru pozwalają na szybkie wydostanie się z budynku bez uszczerbku na zdrowiu. 

Takie oświetlenie musi spełniać bardzo rygorystyczne wymagania stawiane przez polskie normy. Co więcej, zgodnie z ich zapisami musi być poddawane przeglądom technicznym i konserwacji jeśli tego wymaga.