Taki Półmaraton to tylko w Pile!

W ramach tegorocznej edycji zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski Mężczyzn w Półmaratonie, które w Pile organizowane są od 2000 roku. Ponadto na dystansie 21,097 km odbędą się Mistrzostwa Policji oraz Akademicki Puchar Polski. Na wszystkich biegaczy, którzy ukończą bieg czeka wyjątkowy medal z wizerunkiem Wojciecha Ratkowskiego, mistrza Polski w maratonie w 1984 r.

mapa_polmaraton_pila.png

Półmaraton PHILIPS Piła rozgrywany jest zawsze w pierwszą niedzielę września, na małej pętli w centrum oraz dużej wokół miasta. Trasa posiada atest IAAF, AIMS i PZLA. Dorosłym biegaczom towarzyszą również dzieci – dwa tysiące młodych zawodników biegnie każdego roku w mini-maratonie (2 km).

- Jako organizatorzy tegorocznego półmaratonu, zapraszamy do Piły wszystkich biegaczy chcących poprawić swoje rekordy życiowe w półmaratonie na nowej, szybkiej i ciekawej trasie. Ponadto będzie to doskonały sprawdzian i przetarcie przed maratonem w Warszawie lub w Berlinie. Na 3 tygodnie przed maratonem to idealny sprawdzian formy – powiedział Henryk Paskal, prezes Polskiego Stowarzyszenia Biegów Ulicznych.


W 2012 roku pilski półmaraton ukończyło 1933 biegaczy. W tym roku prawdopodobnie padnie rekord frekwencji, ponieważ aktualnie na liście startowej już znajduje się ponad 2 tysiące zawodników. Ubiegłoroczny półmaraton zwyciężyli: Boniface Wambua Nduwa z Kenii (01:03:31) oraz Maryna Damantsevich z Białorusi (01:14:12).

- ASICS od wielu lat wspiera organizację pilskiego półmaratonu. Z zadowoleniem obserwujemy dynamiczny rozwój tej wyjątkowej imprezy – rosnącą liczbę uczestników oraz znakomite wyniki sportowe osiągane przez biegaczy rywalizujących na ulicach Piły. Uczestników półmaratonu zapraszam zarówno na start jak i do odwiedzin naszego stoiska, gdzie specjaliści ASICS pomogą w odpowiednim doborze butów biegowych oraz akcesoriów. Do dyspozycji biegaczy oraz osób planujących rozpocząć przygodę z bieganiem będą bezpłatne badania stóp w ramach opracowanego przez ASICS trójwymiarowego sposobu skanowania stopy FOOT ID, który pozwala precyzyjnie dobrać odpowiednie buty oraz poznać wszystkie cechy biomechaniczne stopy każdego biegacza. – powiedział Daniel Bogacki, Marketing Coordinator, ASICS Polska.

Cechą, która wyróżnia pilski półmaraton spośród innych biegów rozgrywanych na dystansie 21,097 km jest niewątpliwie oryginalny medal, który otrzymują biegacze docierający do mety. Począwszy od 2006 roku na naszym medalu znajduje się wizerunek innego zawodnika lub zawodniczki. W ten sposób organizatorzy Półmaraton PHILIPS Piła przypomina sylwetki i kariery znanych polskich maratończyków.

pila_02.jpg

W tegorocznym półmaratonie na medalu znajdzie się sylwetka maratończyka Wojciecha Ratkowskiego, mistrza Polski w maratonie w 1984 roku, wielokrotnego reprezentanta Polski w biegach długodystansowych. Startował w biegach maratońskich m.in. w Bremie, Budapeszcie, Duluth, Melbourne, Paryżu. Rekord życiowy tego zawodnika w maratonie 2:12:49 – 1 miejsce w Dębnie 1984 rok.

Wojciech Ratkowski to aktualnie Prof. dr hab. Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Jest on również autorem wielu ciekawych publikacji z zakresu teorii sportu i treningu sportowego. Udziela też porady treningowe dla biegaczy.

Historia pilskiej imprezy sięga 1991 roku, gdy Henryk Paskal, reprezentant Polski w biegach długich, a później doświadczony maratończyk, wraz z innymi pasjonatami biegania, których skupił wokół siebie, zorganizował „Pilską Piętnastkę”, bieg ulicami miasta na dystansie 15 km. Pięć lat później powołano Stowarzyszenie Biegów Ulicznych, które czuwa nad organizacją biegów do dzisiaj.


Komentarze