Ośrodek Studiów nad Płodnością Człowieka – ekspercka inicjatywa odpowiedzią na potrzeby edukacyjne

Jak donosi Główny Urząd Statystyczny, w 2013 roku liczba zgonów może aż o 40 tysięcy przekroczyć liczbę dzieci urodzonych w Polsce[1]. Alarmuje się też, w 2100 roku populacja Polski może zmniejszyć się do 16 mln ludzi. Aby do tego nie dopuścić, już dziś konieczne staje się podejmowanie kroków prewencyjnych i wielopłaszczyznowa promocja zdrowia prokreacyjnego.

W związku z obserwowanymi oraz prognozowanymi krytycznymi zmianami demograficznymi spowodowanymi starzeniem się społeczeństwa oraz coraz większą liczbą par borykających się z problemem niepłodności, istnieje pilna potrzeba prowadzenia szerokiej edukacji w zakresie problemów związanych ze zdrowiem reprodukcyjnym.

Naturalną próbą eliminacji niekorzystnych czynników i zjawisk ograniczających prokreację jest utworzenie Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka. To autorski projekt edukacyjno-naukowy powołany w celu tworzenia i realizacji programu promocji profilaktyki płodności i podnoszenia standardów leczenia niepłodności. Będąc inicjatywą ekspercką obejmującą polem zainteresowania różne obszary medyczne i społeczne, Ośrodek stara się tworzyć przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń zarówno dla lekarzy, jak również osób chętnych do prowadzenia rzeczowej dyskusji na temat zdrowia reprodukcyjnego w Polsce.

W ramach prowadzonych przedsięwzięć Ośrodek służy wsparciem merytorycznym w obszarze wypracowywania regulacji wewnątrzśrodowiskowych i określania perspektyw rozwoju medycyny rozrodu. Mając właściwe zaplecze socjologiczne, psychologiczne i badawcze, inicjuje także publiczną wymianę zdań nakierowaną na zmianę poziomu akceptacji oraz znajomości skutecznych metod wspierania płodności.

Ośrodek Studiów nad Płodnością Człowieka działa w porozumieniu z Sekcją Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskim Towarzystwem Medycyny Rozrodu. Dzieląc ze środowiskiem NGO i jednostek naukowych wspólne cele z zakresu działalności monitorująco-nadzorczej, naukowo-analitycznej oraz edukacyjno-szkoleniowej współpracuje z klastrem medycznym znanym pod nazwą Ogólnopolskie Centrum Badania, Edukacji i Monitorowania Problemów Płodności. Dodatkowo, chcąc uwzględniać w swoich pracach głos pacjentów, Ośrodek korzysta z dorobku i praktycznych osiągnięć Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian".

 

Więcej informacji na profilu Ośrodka: https://www.facebook.com/osnpc.



[1]GUS, Informacja o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju. I półrocze 2013 r., Warszawa 2013, s. 6 i n.