Odliczanie VAT od paliwa informacje podstawowe

W kwietniu 2014 roku została prowadzona generalna zasada pozwalająca na odliczenie 50% kwoty podatku VAT, który stanowi element składowy ceny nabywanego paliwa, gazu lub też oleju napędowego.
Warunkiem uzyskania prawa do odliczenia VAT od paliwa jest wykorzystywanie go do różnorodnych celów opatrzonych odpowiednim podatkiem VAT - czyli przede wszystkim do świadczenia rozmaitych usług (w tym transportowych). Jednak powyższa zasada posiada pewien wyjątek, który wejdzie w życie z dniem 30 czerwca 2015 roku. Do tego momentu odliczanie VAT od paliwa nie może być sosowane w przypadku paliw wykorzystywanych przy użytkowaniu niezgłoszonych na druku VAT-26:
- określonych użytkowanych samochodów osobowych (przeznaczonych tylko i wyłącznie na potrzeby zadań firmowych)
- pojazdów innych niż samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej, które nie będzie przekraczać 3,5 tony. W autach tych liczba miejsc siedzących wliczając w to miejsce dla kierowcy wynosi: (1) 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność nie przekracza 425 kg; (2) jeżeli dopuszczalna ładowność nie przekracza 493 kg; (3) 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg.
Zatem w praktyce 50 % odliczenie VAT od paliwa stosowane do 30 czerwca 2015 r. jest możliwe wyłącznie w stosunku do pojazdów, których ładowność mieści się przewidzianych powyżej wytycznych.
Pełne odliczanie VAT od paliwa - czyli 100% VAT-u zawartego w cenie paliwa, gazu lub oleju napędowego przysługuje kierowcom pojazdów osobowych od kwietnia 2014 r.  Dokładna lista specyfikacji, które należy spełniać by skorzystać z tej możliwości dostępna jest między innymi na serwisach rządowych. Wpisując w pole dowolnej wyszukiwarki internetowej przykładową frazę „pełne odliczanie VAT od paliwa w 2014 roku" na ekranie wyświetli się strona wynikowa z odpowiednimi przekierowaniami do aktualnych informacji.
Odliczanie VAT-u od paliwa jest nie tylko ułatwieniem dla przedsiębiorców, ale swoistą koniecznością by prawidłowo funkcjonować na rynku. Wraz z stale rosnącymi cenami benzyny, gazu oraz lejów napędowych sytuacja często staje się niepewna. Możliwości odliczania VAT-u od paliwa dla określonego typu klientów jest koniecznością warunkowaną chęcią utrzymania przyszłościowej stabilizacji oraz zapewnienia wzrostu gospodarczego.