Nowoczesność i tradycja w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku

Nowoczesność i tradycja w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku

Zabytkowy XVIII-wieczny budynek Muzeum Diecezjalnego we Włocławku to ważny punkt na kulturalnej mapie miasta. Od niedawna jest to także doskonały przykład wykorzystania nowoczesnych technologii i materiałów w renowacji obiektów historycznych, które dzięki ich zastosowaniu zyskują na funkcjonalności i estetyce. W ramach przeprowadzonej w ubiegłym roku modernizacji i przebudowy muzeum, w zabytkowym budynku dawnej siedziby Kolegium Księży Wikariuszy zrekonstruowano detale architektoniczne i odnowiono elewacje, przywracając obiektowi historyczny wygląd. Istotną częścią inwestycji była także rozbudowa obiektu, w ramach której od wschodniej strony powstała nowa, całkowicie przeszklona część muzeum, połączona z całością dwukondygnacyjnym łącznikiem. Aby jak najlepiej wkomponować nowy budynek w zabytkową architekturę, projektanci zdecydowali o zastosowaniu systemu szklenia strukturalnego Pilkington Planar™. W efekcie w dobudowanej części powstała elegancka szklana fasada, która harmonijnie współgra z odnowioną elewacją XVIII-wiecznego budynku.

„Wykorzystanie systemu bezramowego szklenia, opartego na mocowaniu punktowym, pozwoliło uzyskać jednolitą szklaną ścianę” – wyjaśnia Katarzyna Małycha z Polring-Glas, firmy będącej wykonawcą przeszkleń. „W fasadzie zastosowaliśmy łącznie 215 mkw. szkła w systemie Pilkington Planar™, odpowiednio dobranego pod kątem założeń wizualnych, wymagań wytrzymałościowych, a także korzyści użytkowych w postaci doświetlenia wnętrz i wysokiej izolacyjności cieplnej przegrody”.

Światło i widok

Nowa przeszklona część włocławskiego Muzeum Diecezjalnego pełni funkcję auli i stanowi infrastrukturę dla organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak wystawy czasowe, koncerty, wieczory autorskie, sympozja itp. Całkowicie przeszklona elewacja umożliwia z jednej strony doskonałe doświetlenie tej przestrzeni światłem dziennym, z drugiej zaś zapewnia wyjątkowy efekt przenikania się nowoczesnego wnętrza z historycznym otoczeniem. „W systemie szklenia strukturalnego jako konstrukcję nośną zastosowano żebra szklane, co pozwoliło uzyskać wyższą transparentność i „lekkość” fasady niż w przypadku zastosowania np. konstrukcji stalowych” – tłumaczy Katarzyna Małycha. „Żebra zostały zamocowane do konstrukcji budynku za pomocą specjalnie zaprojektowanych stalowych elementów wspornikowych”.

Wysoka wytrzymałość i izolacyjność cieplna

Całkowicie przeszklona fasada w nowej części Muzeum Diecezjalnego we Włocławku wymagała zastosowania bezpiecznego szkła hartowanego, które charakteryzuje się podwyższoną wytrzymałością. Jednocześnie konieczne było zapewnienie tej przestrzeni dobrej izolacyjności cieplnej. Dlatego w szybach zespolonych na fasadzie obiektu połączono szkło hartowane Pilkington Optifloat Clear THS z hartowanym szkłem niskoemisyjnym Pilkington K Glass THS. Oba rodzaje szkła zostały poddane testowi wygrzewania cieplnego, co pozwoliło wyeliminować ryzyko spontanicznego pękania. Zastosowane w przegrodzie szkło niskoemisyjne Pilkington K Glass poprawia izolacyjność cieplną, ograniczając straty ciepła do otoczenia w chłodnych miesiącach. Przy wyborze tego typu szkła istotny był również aspekt wizualny, bowiem jego neutralna kolorystyka zapewnia dobry poziom doświetlenia światłem dziennym.

Szklana dekoracja

W narożnikach nowej auli Muzeum Diecezjalnego zastosowano dekoracyjne szkło z sitodrukiem ze wzorem w postaci małych kropek, w grafitowo szarej kolorystyce. Takie rozwiązanie pozwoliło zasłonić elementy konstrukcyjne budynku. Dbając o jednolity efekt wizualny ten sam wzór małych kropek naniesiono na żebra szklane, znajdujące się przy narożnikach. Dodatkowo zastosowano tu rozwiązania stepowane, w których szyba zewnętrzna ma większą powierzchnię od szyby wewnętrznej i pozwala w estetyczny sposób zminimalizować spoinę silikonową w połączeniach narożnych przeszkleń.

Zakończoną w ubiegłym roku przebudowę muzeum przeprowadzono w ramach projektu „Rewitalizacja obiektów kultury Diecezji Włocławskiej we Włocławku. Rewaloryzacja i rozbudowa Muzeum Diecezjalnego”. Zrealizowana w ciągu 20 miesięcy inwestycja pokazuje, że fachowa wiedza oraz wybór odpowiednich materiałów i sprawdzonych technologii pozwala efektywnie połączyć „nowe ze starym”.

Więcej informacji na stronie: http://projects.pilkington.com/Poland/show/5887/Muzeum-Diecezjalne-W%c5%82oc%c5%82awek.aspx

Komentarze