Proekologiczne rozwiązania w stołecznych inwestycjach J. W. Construction Holding S.A.

Proekologiczne rozwiązania w stołecznych inwestycjach J. W. Construction Holding S.A.

Zrównoważone budownictwo zyskuje na znaczeniu. W coraz większej ilości inwestycji mieszkaniowych możemy liczyć na rozwiązania ekologiczne, nie tylko ze względu na ochronę środowiska. Wpływają również na oszczędności i polepszenie warunków życia lokatorów oraz estetykę wyglądu osiedla. Na jakie działania najczęściej decydują się deweloperzy?

Ekologiczne budownictwo sprzyja nie tylko środowisku, ale również pozwala mieszkańcom na spore oszczędności i dlatego staje się pożądaną wartością dodaną, która coraz częściej decyduje o wyborach przyszłych mieszkańców. Standardy proekologiczne stosujemy w większości inwestycji. - mówiMałgorzata Ostrowska Członek Zarządu i Dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A. oraz dodaje – Na szeroką skalęzdecydowaliśmy się na zaprojektowanie rozwiązań ekologicznych na osiedlu Bliska Wola przy ulicy Kasprzaka w Warszawie, największej inwestycji mieszkaniowej w stolicy. Chcemy, żeby była naszą wizytówką. To osiedle z zaprojektowanymi na niespotykaną skalę na rynku terenami zielonymi, które wykorzystuje takie rozwiązania ekologiczne, jak zbiornik retencyjny czy wentylację ciepła. Coraz częściej rozwiązaniami eko zainteresowani są także osoby kupujące domy, tym bardziej przy dotacjach NFOŚIGW. Naszym Klientom proponujemy projekt domu energooszczędnego Anita. NFOŚIGW przewiduje różne poziomy dofinansowania w zależności od standardu budowanego domu. Na dom energooszczędny przewidziana jest dopłata w wysokości do 30 tys. zł. Warto przy tym zaznaczyć, że dotacja jest jednorazowa i bezzwrotna.

Projekt domu energooszczędnego Anita J.W. Construction wprowadziła w inwestycji Villa Campina. Jego założeniem jest ochrona środowiska przy jednoczesnym generowaniu korzyści ekonomicznych dla właściciela. Zastosowane w budynku rozwiązania pozwolą zaoszczędzić nawet 3000 zł w skali roku. Proponowane przez dewelopera domy energooszczędne, dzięki swojej konstrukcji i zastosowanym materiałom, do minimum ograniczają utratę ciepła i maksymalnie wykorzystują energię ze źródeł odnawialnych. Zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania w tego typu budynkach nie przekracza 40kWh/m2/rok.

Wybór domu energooszczędnego nie tylko świadczy o świadomości ekologicznej, ale również o długoterminowym spojrzeniu na jego ekonomiczny aspekt użytkowania. Decydując się na budowę domu energooszczędnego Klient otrzymuje możliwość uzyskania dofinansowania, które w znacznym stopniu zrekompensuje koszty uzyskania dobrych parametrów energetycznych. - mówi Małgorzata Ostrowska.

Małgorzata Ostrowska przytacza również rozwiązania eko na inwestycjach mieszkaniowych: Rozwiązania ekologiczne, na które najczęściej decydujemy się to m.in.: zbiorniki retencyjne, wentylacja z odzyskiem ciepła czy tereny zielone. Rozwiązania te mamy na większości naszych inwestycji i obligatoryjnie na naszym sztandarowym osiedlu Bliska Wola, które jest największym przedsięwzięciem w historii J.W. Construction Holding S.A. Docelowo, na ponad 8-hektarowej działce, powstanie kompleks mieszkalno-usługowo-handlowy, który obejmie blisko 5000 lokali.

Nowoczesne i funkcjonalne osiedle mieszkalno – użytkowe Bliska Wola, położone jest w jednej z najpiękniejszych i najstarszych dzielnic Warszawy i zostało zaprojektowane z myślą o różnorodnych potrzebach jego przyszłych mieszkańców. W ofercie handlowej dostępne są komfortowe lokale o powierzchni od 24 do 121 m2 przy cenie za m2 oscylującej w przedziale 6700 do 8200 zł za m2. Na terenie osiedla do dyspozycji lokatorów oddane zostaną lokale usługowo-handlowe, restauracje, przedszkole, oraz tereny sportowo-rekreacyjne na terenie parku. Dla każdego budynku przewidziano również wspólny taras, zachęcający do sąsiedzkiej integracji, natomiast lokatorzy parterów będą mogli korzystać z przestronnych ogródków. W projekcie położono duży nacisk na estetykę wykonania mieszkań oraz części wspólnych, będących kluczowym elementem osiedla.

Rozwiązania proekologiczne, które wykorzystano to:

- Zbiorniki retencyjne: woda deszczowa z dachów i terenów zielonych osiedli kierowana jest do zbiornika drenażowo – retencyjnego, co pozwala na ograniczenie o ca nawet 70% ilości ścieków odprowadzanych do kanalizacji ogólnospławnej. Docelowo prowadzi to także, po wprowadzeniu odpłatności za zrzucane do kanalizacji ścieki deszczowe, do znacznego zmniejszenia wysokości opłat czynszowych. Gromadzone wody deszczowe mogą być wykorzystywane także do pielęgnacji zieleni osiedli, np. poprzez ewentualne wykorzystanie deszczówki do podlewania ogródków, co spowoduje zmniejszenie ogólnych opłat za zużytą wodę i obniżenie kosztów opłat za kanalizację.

- Wentylacja z odzyskiem ciepła: w budynkach projektowana jest wentylacja przestrzeni wspólnych (korytarze, klatki schodowe) z systemem rekuperacji, czyli odzysku ciepła z powietrza wywiewanego, co także pozwala na znaczne oszczędności.

- Tereny zielone: Zaprojektowanie na znaczną skalę terenów zielonych jest także rozwiązaniem przyjaznym środowisku. Na terenie niektórych osiedli znajdują się także parki miejskie, jak np. na osiedlu Bliska Wola w Warszawie przy ulicy Kasprzaka. Na tym osiedlu w bezpośrednim otoczeniu budynków oraz na ich wyższych kondygnacjach zaprojektowana została także zieleń ozdobna i zieleń na ogólnodostępnych tarasach rekreacyjnych, w tym zieleń pnąca na elewacjach budynku. Dodatkowo na najniższych dachach budynków zaprojektowano tak zwane dachy zielone.

- Kolektory słoneczne: należą do coraz popularniejszych rozwiązań, także z uwagi na stały wzrost ceny podstawowych nośników energii. Energia słoneczna jest dla nich doskonałą alternatywą, przyjazną zarówno środowisku, jak i naszym portfelom. Instalacja solarne można wykorzystać do ogrzewania ciepłej wody, jak również włączyć ją do systemu ogrzewania całego domu. Co ciekawe 6 mkw. paneli słonecznych może pokryć 70% zapotrzebowania 4-osobowej rodziny na ciepłą wodę i energię elektryczną i pozwolić na zaoszczędzenie nawet do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. 

Komentarze