Wykroczenie w praktyce

 

W świetle obowiązujących przepisów prawnych wykroczeniem określa się każdy czyn szkodliwy społecznie, podlegający karze grzywny, nagany lub nawet aresztu (5-30 dni) bądź ograniczenia wolności do 1 miesiąca.

Wykroczenie czy przestępstwo

W życiu codziennym powyższe pojęcia często są mylone. Warto więc wiedzieć, jakie cechy rozróżniają wykroczenie i przestępstwo. Otóż w przypadku tego pierwszego, mamy do czynienia z czynem, który regulowany jest kodeksem wykroczeń i za który przewidziana jest łagodniejsza kara niż ma to miejsce przy przestępstwie. Są to dwie podstawowe cechy, za pomocą których najszybciej można odróżnić wykroczenie od przestępstwa.

Kiedy mamy do czynienia z wykroczeniem

Wykroczenia zdarzają się na co dzień setkom osób. Do najpopularniejszych wykroczeń zaliczamy te drogowe, za które najczęściej karani jesteśmy mandatem.

Warto jednak wiedzieć, iż mamy prawo nie zgadzać się z postawionym nam zarzutem popełnienia wykroczenia. W takiej sytuacji warto jak najszybciej skontaktować się z kancelarią prawną, która pomoże nam przygotować pismo odwoławcze oraz wyjaśni, jakie mogą być potencjalne rezultaty naszej sprawy oraz na co powinniśmy się przygotować.

Więcej na ten temat można przeczytać na: http://kancelariaea.pl/publikacje

Komentarze