czwartek, 29 października 2015

Aluminium – nowa tendencja w branży rusztowań

Aluminium cieszy się popularnością pośród materiałów wykorzystywanych do produkcji niewielkich konstrukcji, a zwłaszcza rusztowań przejezdnych. Skąd tak duże zainteresowanie? Rusztowania aluminiowe montuje się równie łatwo jak konstrukcje stalowe. Jednakże spośród dostępnych elementów wyróżnia je znacznie mniejsza masa, co stanowi kluczową kwestię podczas wznoszenia rusztowań. Aluminium wykorzystuje się również przy montażu konstrukcji fasadowych i modułowych. Niższa waga elementów to także zmniejszenie kosztów transportu. W przypadku dużych inwestycji, większość materiałów - ze względu na ilość i gabaryty, przewożona jest przy użyciu transportu ciężarowego. Dzięki niewielkiej wadze elementów rusztowań aluminiowych, limitem ładowności samochodu staje się jedynie jego objętość, a nie dopuszczalna masa całkowita. W konsekwencji mniejsza liczba dostaw przekłada się na realne zyski dla wykonawcy rusztowań.

Aluminium jest jednym z bardziej kosztownych materiałów, stąd też wyższa cena. Elementy aluminiowe są o ok. 50% droższe od elementów stalowych. Jednakże w niektórych regionach Europy, np. w Skandynawii, to jedno z najpopularniejszych surowców wykorzystywanych w technologii budowlanej. Zalety, takie jak łatwość transportu czy spadek kosztów montażu rusztowań aluminiowych docenił także rynek polski. Coraz więcej firm budowlanych decyduje się na ich zastosowanie - podsumowuje Grzegorz Dziewulski, Prezes Layher Sp. z o. o., firmy produkującej rusztowania aluminiowe.

Zastosowanie elementów aluminiowych oznacza zmniejszenie wagi rusztowań średnio o połowę. Jest to niezwykłe ułatwienie dla monterów. Większość z nich ma masę poniżej dziesięciu kilogramów, co znacznie wpływa na komfort przeprowadzanych prac. W tym przypadku, dzięki niższej wadze, montażysta może bezpiecznie wykonywać dwie czynności jednocześnie, np. trzymanie elementu oraz jego montaż za pomocą młotka. Ma to przełożenie na szybkość wykonywanych prac montażowych, a ekipa jest w stanie rozstawić więcej rusztowań aluminiowych w krótszym czasie.

W przypadku konstrukcji rusztowaniowych przekraczających wysokość 10 metrów, istotną kwestią okazuje się również transportowanie materiału na wyższe poziomy. Dzięki zastosowaniu najpopularniejszej w naszym kraju metody „na pompę" oraz użyciu lekkich elementów aluminiowych monterzy mogą zaoszczędzić siły oraz uniknąć prawdopodobieństwa upuszczenia jakiejkolwiek części rozstawianego rusztowania. W  czasie jednego  montażu możliwe jest podawanie większej ilości elementów. Co więcej, zwykle nie ma potrzeby wykorzystywania urządzeń dodatkowych, m.in. takich jak wciągarki.

Użytkownicy doceniają liczne zalety zastosowania konstrukcji aluminiowych, przede wszystkim łatwość ich montażu i demontażu. Sprzyja temu zarówno niska masa poszczególnych elementów, jak i swoboda ich przenoszenia oraz brak konieczności stosowania dodatkowych urządzeń do transportu. Właściwości te sprawiają, że rusztowania aluminiowe stają się godną alternatywą. W niektórych przypadkach mogą okazać się one znacznie bardziej użyteczne dla monterów niż konstrukcje stalowe. 

Layher to globalny lider w zakresie produkcji systemów rusztowań. Od 70 lat jest synonimem innowacyjności, najwyższej jakości
i gospodarności oraz bezpieczeństwa. W Polsce obecny od 1997 roku.

Firma wspiera swoich klientów oferując im doradztwo i wsparcie techniczne przy planowaniu i realizacji projektów. Dział techniczny odpowiada za przygotowanie projektu wraz ze schematami poszczególnych etapów montażu rusztowań oraz planami ich zabudowy. Prowadzi także szkolenia dla montażystów oraz kadry nadzorczej, zarządzającej, kierowników budów, majstrów i brygadzistów. Wszystkie produkty Layher wytwarzane są na południu Niemiec, w jedynej fabryce w Güglingen-Eibensbach.


Więcej informacji:


Magdalena Hayder

Mail: magdalena.hayder@procontent.pl

Tel.: 881 203 322

0 komentarze:

Prześlij komentarz