piątek, 30 października 2015

LOGISTYKA TRANSPORTU

LOGISTYKA TRANSPORTUKażde elektroniczne urządzenie „made in china" lub meble czy nawet żywność przybyły z różnych miejsc na świecie. Czasem nawet różne części pojedynczego urządzenia lub przedmiotu pochodzą z różnych stron. I tak jest w przypadku każdego mieszkania, biura, sklepu etc. Ta niezwykłą podróż umożliwia Logistyka Transportu.

Pod szerokim hasłem „Logistyka" kryje się wiele działów i specjalizacji, składających się na dobrze naoliwioną machinę zapewniającą efektywny i ekonomiczny przepływ informacji, materiałów czy produktów. Logistyka transportu - to dziadzina planowanie i optymalizacji przemieszczania ładunków, której zadanie polega na dostarczaniu ich we właściwe miejsce i w odpowiednim czasie, utrzymując najniższą możliwą cenę. Jest to pojęcie szersze od spedycji, gdyż poza planowaniem przewozu i transportu dotyczy również wewnętrznych operacji magazynowych.

Logistyka transportu dzieli się na wewnętrzną i zewnętrzną. Logistyka Wewnętrzna skupia się na transporcie wewnątrz obiektów producenta/dostawcy, czyli pomiędzy liniami produkcyjnymi, magazynami i załadunkiem do środków transportu (np. tirów), których dalsza podróż to już właśnie obszar Logistyki Zewnętrznej. Droga od dostawcy/producenta do nabywcy to właśnie logistyka zewnętrzna, w której wykorzystywane są wszelkie środki transportu takie jak ciężarówki, samoloty, statki, czy pociągi.

Z pozoru logistyka transportu wydaje się prostym zadaniem. W końcu wystarczy przewieść produkt z magazynu do sklepu. Oczywiście nie jest to zgodnie z prawdą. Sprawna logistyka działa według 7 złotych zasad, które określają, że prawidłowa logistyka polega na:


  • dostarczeniu odpowiedniego produktu
  • w odpowiedniej ilości
  • w odpowiedniej jakości (nie uszkodzony towar)
  • do odpowiedniego miejsca
  • w odpowiednim czasie
  • do odpowiedniego klienta
  • za odpowiednią cenę.

Niewielkie błędy i niedociągnięcia w logistyce transportu zawsze kosztują pieniądze. Przykładowo, każdy środek transportu podróżujący bez towarów (np. wracający z dostawy) kosztuje i czas i pieniądze. A jako że „czas to pieniądz" kosztuje po prostu dużo pieniędzy. Prawidłowe i szczegółowe planowanie logistyki transportu optymalnie by po dostarczeniu towaru w jedno miejsce wiązało się z załadunkiem nowego towaru w pobliżu. Gdyby środki transportu po prostu dowoziły towar do klienta i powracały do baz puste, oznaczałoby to, że połowa kursów nie przynosiłaby żadnego zysku, a jedynie generowała koszta. Żadna firma operująca w ten sposób nie utrzymałaby się na rynku. W rzeczywistości logistyka transportu jest siecią powiązań mającą na celu planowanie i optymalizację przemieszczania ładunków.

Nie będzie przesadą nazwanie Logistyki krwiobiegiem gospodarczym. Życie w krajach rozwiniętych uzależnione jest od napływu materiałów, dóbr i surowców spoza rejonu, w którym się znajdują. Nie każde miasto ma przecież swoją własną produkcję wszystkich tych towarów. I nie mówimy tutaj o tak zwanych dobrach luksusowych. Jedzenie, paliwo i lekarstwa są dostarczane do miast właśnie dzięki prawidłowo prowadzonej logistyce transportu.

0 komentarze:

Prześlij komentarz