czwartek, 29 października 2015

Montaż okien krok po kroku - jak zrobić to dobrze

Montaż okien krok po kroku - jak zrobić to dobrze

By tego uniknąć, podczas montażu należy ściśle przestrzegać wskazówek specjalistów firmy MS więcej niż OKNA. Jak one brzmią?

Pierwszy, mający zasadnicze znaczenie i jednocześnie często najmniej doceniany etap montażu okien odbywa się jeszcze przed ich zakupem. Mowa o dokładnym zmierzeniu otworów okiennych i zamówieniu okien o odpowiednich wymiarach. Odpowiednich, czyli takich, które zapewniają tak zwany "luz dylatacyjny". Jego wielkość uzależniona jest od wymiarów okien MS - im większe, tym dylatacja powinna być większa.

Drugą, często lekceważoną zasadą, jest staranne przygotowanie otworu przed rozpoczęciem montażu. Szczelina musi mieć równomierną szerokość na całej długości ościeżnicy, jej krawędzie powinny być wyrównanie i oczyszczone z pyłu. Niekiedy konieczne jest wcześniejsze zagruntowanie podłoża.

Montaż właściwy

Właściwy montaż okna polega na obsadzeniu ościeżnicy w otworze okiennym i starannym wypoziomowaniu i wypionowaniu jej (należy sprawdzić obie przekątne). Następnie stabilizuje się ją za pomocą klinów, a w przypadku okien szerszych niż 120 cm - dodatkowo rozpórki. Mocowanie może odbyć się w dwójnasób - za pomocą dybli albo kotew (odmiana kołka i uchwytu).

Uszczelnianie

Po montażu mechanicznym przychodzi kolej na zastosowanie izolacji. I tu nie ma miejsca na błędy i niedokładność. Zasada izolowania okien jest analogiczna do tej, którą stosuje się w przypadku dachów. Od zewnątrz stosujemy izolację paroprzepuszczalną - tak by wilgoć mogła odparować. W części środkowej stosujemy termoizolację, najczęściej jest to piana rozprężna. Od wewnątrz okna należy zastosować izolację paroszczelną. Istnieją również  rozwiązania zapewniające wszystkie wyżej wymienione izolacje w jednym produkcie, tak zwane taśmy trzy-funkcyjne zapewniające nie tylko bardzo dobrą izolację termiczną ale
i paroizolację, a przy tym znacznie upraszczają montaż. Stosując materiały montażowe należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń ich producentów.

Obróbka estetyczna

Po obsadzeniu i zaizolowaniu ościeżnic (i odczekaniu odpowiedniego czasu np. by pianka mogła zastygnąć) wykonawca może przystąpić do ostatnich czynności. Mowa tu
o zamaskowaniu spoiny i obróbce estetycznej okna. Metod, które montażysta może wybrać jest wiele. Spoinę można zatynkować, zasłonić płytą GK lub listwą maskującą, a później zamalować.

W tak przygotowane ościeżnice można założyć skrzydła, które następnie należy odpowiednio wyregulować. Ale to już kolejna historia.


KONTAKT:

Profundo PR:
Katarzyna Stanik
tel. kom. 512 221 790
e-mail: k.stanik@profundo.pl

Kwestie techniczne:
Szymon Martysz
e-mail: sz.martysz@profundo.pl

Dział marketingu MS:
Kinga Potocka
tel. kom. 606 393 802
e-mail: k.potocka@ms.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz