sobota, 31 października 2015

Nowe możliwości ustalania ojcostwa

Nowe możliwości ustalania ojcostwa

Jednak zdarzają się sytuacje nietypowe, na przykład kiedy przyszli rodzice nie mogą czekać z ustaleniem ojcostwa aż do rozwiązania ciąży. Mogą wtedy wykonać test na ojcostwo zanim dziecko przyjdzie na świat. Współczesna medycyna daje możliwość wykonania takiego badania już od 10 tygodnia ciąży.


Test z krwi

Pierwszą metodą, pozwalającą na ustalenie ojcostwa przed urodzeniem dziecka, jest test z krwi obojga rodziców. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla płodu i, podobnie jak konwencjonalne testy, daje pewność 99,99% przy wyniku potwierdzającym, jak i 100% pewności przy wyniku wykluczającym ojcostwo.


Test wykonywany przy okazji badań prenatalnych

Metoda ta polega na pobraniu, w trakcie wykonywania badań prenatalnych, płynu owodniowego albo też fragmentu kosmówki. Są to materiały, które zawierają DNA dziecka, a zatem doskonale nadają się jako próbki do wykonania testu.

Metoda ta jest metodą inwazyjną, i choć w 99% przypadków nie ma negatywnych konsekwencji dla płodu, należy mieć świadomość ewentualnego zagrożenia.


Inne sytuacje nietypowe

Załóżmy że pani Jola mieszka ze swym malutkim dzieckiem sama. Jej partner opuścił ją jeszcze w ciąży i nie chce uznać dziecka. Najprostszym wyjściem będzie dla niej zdobycie próbki tzw. niestandardowej.

Mogą to być:
- niedopałek papierosa,
- maszynka do golenia,
- zużyty patyczek higieniczny, i inne.

Zdobyte w ten sposób próbki pozwolą na potwierdzenie ojcostwa, i choć wynik nie może stanowić dowodu w ewentualnym procesie, to jednak może skłonić ojca do dobrowolnego uznania potomka. Jak zatem widać - współczesna medycyna ma rozwiązanie na prawie każdy problem.

0 komentarze:

Prześlij komentarz