czwartek, 29 października 2015

Pasztet Podlaski na Halloween? Tylko z pestkami dyni!

Pasztet Podlaski na Halloween? Tylko z pestkami dyni!

Nowy smak Pasztetu Podlaskiego zadowoli wszystkich spragnionych zdecydowanych wrażeń smakowych i wielbicieli zdrowych dodatków.

 

Pasztet Podlaski – czy to w wersji klasycznej, czy z rozmaitymi dodatkami – od lat cieszy się niesłabnącą popularnością: jest idealnym uzupełnieniem zarówno biurowego śniadania, jak i wspólnej, rodzinnej kolacji. Pasztet Podlaski z pestkami dyni, podobnie jak pozostałe wersje, jest w 100% drobiowy i nie zawiera wzmacniaczy smaku. W nowej odsłonie zostałwzbogaconyzdrowymi pestkami dyni, które nadają mu zdecydowany smak.

 

Pestki dyni, oprócz walorów smakowych, cechuje wiele właściwości prozdrowotnych: są bogate w cenne witaminy, minerały oraz kwasy tłuszczowe, wspomagają  leczenie chorób układu krążenia, poprawiają odporność organizmu oraz – ze względu na dużą zawartość cynku – utrzymują w idealnym stanie naszą skórę, włosy oraz paznokcie.

 

Dynia z dreszczykiem

 

Charakterystyczna grafika pojawiająca się na opakowaniu Pasztetu Podlaskiego nawiązuje do coraz popularniejszego w Polsce święta Halloween, którego nieodłącznym elementem jest przygotowanie dekoracji i potraw z dyni. Pasztet Podlaski z pestkami dyni można znaleźć na półkach sklepowych w tradycyjnym, 100-gramowym opakowaniu. Sugerowana cena detaliczna to 1,49 zł za opakowanie. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz