czwartek, 29 października 2015

Wszechstronne zastosowanie betonu architektonicznego

Za pomocą betonu architektonicznego można tworzyć nieszablonowe, oryginalne aranżacje.

Czym jest beton architektoniczny?

Produkcja betonu architektonicznego do wnętrz odbywa się na podobnych zasadach, jak w przypadku zwykłego betonu. Składa się on z cementu, kruszywa i wody, ale rodzaj użytego w nim cementu jest inny niż w zwyczajnej mieszance betonowej. Powinien być to cement hutniczy, który nadaje ostatecznemu produktowi jednolitego, jasnego koloru. Taki skład betonu architektonicznego powoduje, że staje się on odporny na pękanie wywołane ciepłem twardnienia.

Aby skutecznie zmodyfikować mieszankę betonową i nadać jej pożądanych właściwości, wprowadza się do niej domieszki chemiczne - plastyfikatory i upłynniacze, które umożliwiają zmniejszenie ilości wody, jaką należy dodać do połączenia ze sobą cementu i kruszywa. W betonie nie ma przez to pustych przestrzeni.

Produkcja betonu architektonicznego

Można uzyskać za pomocą mieszanki betonu architektonicznego dowolne kształty i formy, a wystarczy w tym celu ułożyć odpowiednie szalunki, czyli deskowania na powierzchni. Można użyć szalunki powtarzalne z metalu, aby ściany betonu architektonicznego były gładkie i jednolite. Z kolei, dla uzyskania ciekawej faktury - drewna lub odciśniętych wiórów, szalunek powinien być wykonany z nieoheblowanych desek bądź z płyt wiórowych.

Wykorzystanie gotowych elementów

Beton architektoniczny wykorzystywany jest na placach budowy do wznoszenia ścian zewnętrznych budynku, ale nie tylko. Zastosowanie tego materiału jest znacznie szersze. Nowoczesna architektura korzysta z niego również we wnętrzach. Jest idealny do kuchni czy do łazienki, a także do ogrodu. Można zastosować zamiast surowego betonu, gotowe modułowe płyty betonowe, jako okładzinę ścian wewnątrz i na zewnątrz budynku. Płyty można przyklejać do powierzchni ścian, a jeśli posiadają otwory - mocować je specjalnymi śrubami.

Do wystroju wnętrz z betonu architektonicznego świetnie pasuje sucha posypka GRC. Można z niej wykonać elementy z betonu architektonicznego z wykorzystaniem metody warstwowego układania natryskowego. Powstaje dzięki temu beton GRC, który jest nowoczesnym materiałem wykończeniowym, o wysokiej trwałości. Można z elementów z betonu GRC przygotować pożądane dekoracje betonowe, które przetrwają w niezmienionej formie przez wiele lat. Ma wysoką jakość i długotrwałość koloru oraz nie zawiera materiałów, które w kontakcie z wodą mogłyby ulec korozji. Nie ma w nim zbrojenia ze stali, stąd taka cecha charakterystyczna. Beton architektoniczny GRC jest niepalny, ma gładką powierzchnię, co uniemożliwia rozwój na jego powierzchni mchu, grzybów czy pleśni. Wysoki poziom estetyki wykonania i ostatecznego wyglądu betonu architektonicznego sprawiają, że chętnie korzystają z niego architekci wnętrz.

Służy on jako specjalistyczny materiał do odlewania blatów kuchennych i łazienkowych. Dzięki solidnej betonowej konstrukcji są one odporne na typowe użytkowanie. Nie niszczą się, nie rysują i można na nich stawiać nawet bardzo gorące przedmioty. Beton architektoniczny GRC spotykany jest również jako element elewacji czy tworzywo służące do skonstruowania masywnych obiektów w zakresie architektury krajobrazowej i ogrodowej.

Bardzo oryginalnie wyglądają elementy betonowe GRC we wnętrzach mieszkalnych. Można z nich wykonać delikatne i drobne elementy wystroju, między innymi fronty drzwi i blatów meblowych czy cienkowarstwowe płyty elewacyjne.

Dostępne są gotowe wyroby z betonu architektonicznego, które wykonywane są na indywidualne zamówienia klientów. Dzięki temu można uzyskać dokładnie takie odlewy, które są pożądane dla zastosowań zewnętrznych lub wewnętrznych.

0 komentarze:

Prześlij komentarz