Kulinarne odliczanie do świąt! Czas – start!

Kulinarne odliczanie do świąt! Czas – start!

Często życzymy sobie wzajemnie spokojnych świąt. A jak je sobie sprawić samemu? Na przykład nie odkładając kulinarnych obowiązków na ostatnią chwilę! Wiele potraw można przygotować o wiele wcześniej, zyskując nie tylko na czasie, ale może nawet przede wszystkim na ich smaku. Podobno jaka Wigilia, taki cały następny rok - zadbajmy więc, by było to wyjątkowe, także kulinarnie, przeżycie.

Planujemy!

Od czego najlepiej zacząć? Każde skuteczne działanie potrzebuje dobrego planu! Dlatego w pierwszej kolejności konieczne jest ustalenie menu przewidzianego na kolację wigilijną i kolejne świąteczne dni.

Świąteczny kanon rzadko się zmienia - każda rodzina ma dania obowiązkowe, które muszą się znaleźć na bożonarodzeniowym stole. Warto jednak co roku postawić na jakąś nowość - a nuż to ona stanie się nowym stałym punktem każdych następnych świąt. Zapytajmy najbliższych, co najchętniej by zjedli, przecież żadną przyjemnością nie będzie jedzenie czegoś, co nam nie smakuje. Zresztą najbliżsi mogą być źródłem świetnych inspiracji kulinarnych.

Kiedy będziemy mieli już ustalone potrawy, należy sporządzić listę produktów niezbędnych do ich przygotowania. Z listą zakupów najlepiej jest się wybrać do sklepu możliwie najwcześniej, bo im bliżej świąt, tym tłum pomiędzy regałami będzie gęstniał. A najlepiej w spokoju i bez pośpiechu wybrać potrzebne nam produkty.

Tydzień przed - bigos na start!

Kapusta to najprawdopodobniej jedno z najczęściej wykorzystywanych warzyw w święta. Staje się podstawą tradycyjnego polskiego bigosu oraz jest obowiązkowym składnikiem farszu do uszek, pasztecików, krokietów, które przegryzamy do czerwonego barszczu. W wielu domach na stole gości również groch z kapustą.

Bigos można zacząć przygotowywać już tydzień, a nawet dwa tygodnie wcześniej. Kapustę wymieszaną ze wszystkimi składnikami można wstawić na dłuższy okres do zamrażarki. „Dobry bigos to taki, który jest wielokrotnie podgrzewany, bo wówczas przenikają się wszystkie smaki", przyznaje szef kuchni Knorr, Piotr Murawski. Przy okazji robienia bigosu można wziąć się za farsz do pierogów czy pasztecików do czerwonego barszczu. Również można go zamrozić na kilka dni.

Bigos domowy

Składniki:

- kapusta kiszona - 300 g

- kapusta biała - 300 g

- Przyprawa Uniwersalna Delikat Knorr

- kiełbasa zwyczajna  - 150 g

- szynka wieprzowa - 200 g

- boczek wędzony - 200 g

- cebula biała - 1 szt.

- ziele angielskie - 2 szt.

- liść laurowy - 3 szt.

- pieprz w ziarenkach - 3 szt.

- margaryna do smażenia

- woda - 100 ml

Sposób przygotowania:

  1. Kapustę białą poszatkuj, a kiszoną przetnij 2 razy, żeby ją rozdrobnić.
  2. Cebulę obierz i pokrój w kostkę, podsmaż w garnku i dodaj kapusty. Podlej winem, dodaj liść laurowy i ziele angielskie.
  3.  Boczek, szynkę i kiełbasę pokrój w kostkę. Podsmaż na patelni, lekko posypując przyprawą Delikat Knorr, by danie było doskonale doprawione.
  4.  Mięso dodaj do kapusty. Duś 60 min. Dopraw do smaku przyprawą Delikat Knorr. Czynność z duszeniem można powtarzać przez 3 dni dla lepszego smaku. Podawaj w misce odgrzane porcje.

Jeszcze 5 dni - pasztet w mig!

Pomysł na świetną przekąskę? Oczywiście pasztet! Dobry pasztet bez trudu będzie mógł przetrwać w lodówce kilka przedświątecznych dni i całe święta. Co ważne, lepiej go nie mrozić. Najlepszy będzie, gdy przyrządzimy go z różnych rodzajów mięsa:

Pasztet domowy

Składniki:

- mięso wieprzowe i wołowe - 1 kg

- Esencja do duszonych mięs Knorr - 1 szt.

- podgardle - 200 g

- wątróbka drobiowa - 200 g

- boczek - 100 g

- jajka - 2 szt.

- włoszczyzna - 1 pęczek

- cebula - 1 szt.

- grzyby suszone - 2 szt.

- majeranek - 1 łyżeczka

- liść laurowy - 2 szt.

- ziele angielskie - 3 ziarna

- pieprz czarny - 3 ziarna

 - jałowiec - 4 szt.

- bułka tarta - 4 łyżki

- sól i pieprz do smaku

- smalec - 2 łyżki

- woda - 700 ml

Sposób przygotowania:

  1. Umyte podgardle pokrój na mniejsze kawałki i ugotuj w małej ilości wody z listkiem i zielem. Wątróbkę opłucz, osusz i oprósz mąką, a następnie usmaż na patelni z pokrojoną w piórka cebulą - dopraw solą, pieprzem i ostudź.
  2. Warzywa obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Umyte mięso pokrój w dużą kostkę. W garnku roztop łyżkę smalcu, wrzuć warzywa, dodaj listek, ziele, pieprz oraz jałowiec i smaż na mocnym ogniu. Po chwili dodaj osuszone mięso, smaż przez chwilę.
  3. Całość zalej około 700 ml wody, dodaj Esencję do duszonych mięs Knorr, która nada głębi smaku, majeranek, suszone grzyby i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień i duś około 1 godziny, do momentu, gdy mięso będzie miękkie. Wystudź.
  4. Wystudzone podgardle, wątróbki oraz mięso z warzywami przepuść przez maszynkę do mielenia. Masę przełóż do miski, dodaj jajka, dopraw do smaku solą oraz pieprzem i dokładnie wymieszaj.
  5. Formę keksówkę natłuść i obsyp bułką tartą. Gotową masę przełóż do formy, wygładź i wstaw do nagrzanego piekarnika. Pasztet piecz przez 45 minut w temperaturze 180˚C.

4 dni do godziny zero - czas na pierogi i uszka

Już kilka dni wcześniej możemy ulepić uszka i pierogi. Zadanie do szybkich nie należy, więc warto zarezerwować sobie na nie czas. Pierogi i uszka do Wigilii mogą oczekiwać w zamrażarce - należy tylko uważać, by się nie posklejały. Powinny leżeć na płaskiej powierzchni - jednowarstwowo. Pierogi warto podgrzać na patelni - place lizać!

Wigilijne pierogi w delikatnym cieście

Składniki:

- mąka - 500 g

- majonez - 3 łyżki

- ciepła woda - 150 ml

- kiszona kapusta - 500 g

- suszone grzyby - 20 g

- olej rzepakowy - 100 ml

- cebula- 1 szt.

- Bulion grzybowy Knorr - 1 szt.

- majeranek - 1 łyżka

- pieprz mielony - 1 szczypta

- liść laurowy - 1 szt.

- ziele angielskie - 3 ziarna

Sposób przygotowania:

  1.  W odpowiedniej misce połącz mąkę, wodę i majonez - wyrób ciasto. W razie potrzeby dodaj więcej mąki lub wody, tak aby ciasto uzyskało odpowiednią konsystencję.
  2.  Wyrobione ciasto owiń w folię aluminiową i odstaw na bok na 20 minut w temperaturze pokojowej.
  3.  Grzyby zalej niewielka ilością gotującej się wody, odstaw na chwilę, aby zmiękły. Kapustę przepłucz zimną wodą.
  4.  W drugim garnku podsmaż pokrojoną w kostkę cebulę, dodaj kapustę oraz grzyby razem z wodą. Dodaj przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, pieprz. Całość zalej około 600 ml zimnej wody.
  5.  Kapustę gotuj, aż woda zupełnie odparuje. Idealne doprawienie zapewni kostka rosołowa Knorr oraz majeranek. Odstaw, aby farsz wystygł, a następnie posiekaj go dokładnie.
  6.  Ciasto rozwałkuj na cienko na podsypanej mąką stolnicy. Z ciasta wytnij szklanką okrągłe kawałki, brzegi ciasta posmaruj ciepłą wodą, nałóż farsz, a brzegi ściśnij, sklejając je ze sobą. Gotowe pierogi wrzuć do gotującej się, osolonej wody, gotuj około 1-2 minut.

Już tylko 3 dni do świąt! Czas na barszczyk i marynowanie mięsa

Świąteczna atmosfera odczuwana jest coraz bardziej. Wzmocni ją przyrządzanie dwa-trzy dni przed Wigilią jednego z najbardziej świątecznych dań - barszczu czerwonego. Najlepiej pozostawić go na jeden dzień z warzywami i burakami - wtedy smak i kolor buraków najlepiej przeniknie do wywaru. Po tym czasie barszcz można przecedzić. Bardzo istotne, by do barszczu nie dodawać nieprzegotowanej wody (należy wrócić uwagę, by naczynia, do których przelewa się barszcz, były suche) - wówczas barszcz może spokojnie postać dwa-trzy dni w lodówce.

A może by tak spróbować barszczu czerwonego z jabłkami? To świetny pomysł na naturalne zakwaszenie barszczu. Gar z zupą można odstawić na dwa-trzy dni do chłodnego i ciemnego miejsca, a następnie odgrzać w Wigilię. Przy ponownym gotowaniu należy uważać, by zupa nie straciła szlachetnego koloru.

Te kilka dni wcześniej warto pomyśleć też już o mięsach, które pojawią się na stole podczas świątecznych dni. Poświęcony temu czas i wysiłek naprawdę nam się opłaci - własnoręcznie przygotowana pieczeń odwdzięczy się niepowtarzalnym smakiem i aromatem, doskonałą fakturą, i - co ważne - dobrze przechowuje się w lodówce.

Przygotowanie marynaty jest proste i szybkie, ale mięso musi w niej pozostawać w lodówce przez kilka dni. „Istotne, by wiedzieć, jaki efekt po upieczeniu chcemy osiągnąć - czy mięso ma być szare czy różowe. Aby przygotować mięsa szare, używam tradycyjnej marynaty do mięsa wieprzowego", radzi szef kuchni Piotr Murawski i poleca przepis:

Marynata sucha do mięsa wieprzowego

Na około 1,5 kg mięsa

Czas przygotowania: 10 minut

Składniki:

- 2 łyżki majeranku

- 3 ząbki czosnku

- 1 łyżka świeżo zmielonego pieprzu

- 2 łyżki musztardy sarepskiej

- 50 ml oleju roślinnego

- 2 łyżki przyprawy do mięs Knorr

Sposób przygotowania:

  1. Wszystkie składniki łączymy ze sobą, a następnie nacieramy nimi mięso.
  2. Tak przygotowane mięso zawijamy w folię aluminiową i odkładamy na dolną półkę w lodówce na około 2 -3 dni.

Jeśli chcemy, aby mięso było różowe po upieczeniu, przygotowujemy marynatę mokrą. To tak zwana solanka. Dodane do wodnej kąpieli przyprawy i zioła harmonijnie połączą się z naturalnym smakiem wieprzowiny, tworząc niepowtarzalny smak i aromat. Proporcje przypraw i ziół możemy dostosować do naszych upodobań. Takie peklowanie wieprzowiny powinno trwać co najmniej 3-4 dni.

Solanka do mięsa wieprzowego

Na około 1, 5 kg mięsa

Czas przygotowania 10 minut

Składniki:

- 4 ziarenka ziela angielskiego

- 8 ziarenek pieprzu czarnego

- 3 goździki

- 4 listki laurowe

- 5 ząbków czosnku

- 2 cebule przekrojone na pół

- 50 g soli

- 10 g cukru

- 2 łyżki Delikatu Knor

- 1 łyżka saletry lub soli do peklowania

Sposób przygotowania:

  1. Wszystkie składniki zalewamy 2 litrami wody i zagotowujemy. Solankę odstawiamy do wystygnięcia.
  2. Mięso wkładamy do solanki tak, aby było w całości zanurzone. Przykrywamy mięso talerzykiem i obciążamy dodatkowo drugą miską, np. z wodą.
  3. Mięso peklujemy przez 3 - 4 dni, obracając je codziennie.
  4. Dodatkowo, jednorazowo wstrzykujemy strzykawką płyn w mięso.

A na świąteczny obiad szef kuchni Knorr poleca pieczoną karkówkę z chrupiącą skórką:

Pieczona karkówka z chrupiącą skórką

Składniki:

- karkówka - 600 g

- mały chleb tostowy - 1 szt.

- majonez - 100 g

- natka pietruszki - 1 pęczek

- Przyprawa do mięs Knorr - 2 łyżki

- musztarda francuska - 2 łyżki

- olej roślinny do smażenia - 50 ml

Sposób przygotowania:

  1. Karkówkę natrzyj Przyprawą do mięs, by zyskała doskonały smak, i odstaw na chwilę w chłodne miejsce, aby przyprawa lepiej wniknęła w mięso.
  2.  Mięso obsmaż z obu stron, ułóż w żaroodpornym naczyniu.
  3.  Chleb tostowy pokrój w drobną kostkę, wymieszaj z majonezem, musztardą i posiekaną natką pietruszki.
  4. Powstałą bułkę nałóż na wierzch mięsa. Całość piecz 1 godzinę w temperaturze około 180˚C.

2 dni do świąt - marynujemy śledzie!

Święta to czas, kiedy do naszych łask wracają ryby - nie tylko karp, ale też coraz bardziej popularne łososie, dorsze i obowiązkowe śledzie. Oprócz walorów smakowych tych popularnych ryb, zaletą jest również fakt, że można je przygotować nawet dwa-trzy dni wcześniej, umieszczając w wybornej marynacie.

Śledziowi nic się nie stanie, jeśli pozostawimy go w lodówce na kilka dni. Mało tego, przez ten czas zyska na smaku, bo mięso nabierze aromatów pochodzących ze składników użytych do zalewy lub marynaty. Warto przygotować kilka rodzajów tej ryby, najprostsza będzie ta w oleju z cebulką, nieco więcej pracy będą wymagały śledzie po kaszubsku.

Śledź z cebulką w oleju

Składniki:

- filety śledziowe np. matias - 1 kg

- średnie cebule - 3 szt.

- cytryna - 1 szt.

- liść laurowy - 1 szt.

- ziele angielskie - 3 ziarna

- olej - 1 szklanka

Sposób przygotowania:

  1.  Wymoczone śledzie pokrój w małe kawałki. Cytrynę i cebule pokrój w cienkie plastry.
  2.  Na dnie litrowego słoika lub kamiennego garnka ułóż cebulę, liść laurowy, kilka ziarenek ziela angielskiego oraz 2 lub 3 plastry cytryny.
  3.  Wszystko zalej olejem i nałóż kawałki śledzia. Czynność powtarzaj aż do wyczerpania składników.
  4.  Wierzch słoja powinna przykrywać ostatnia warstwa cebuli z przyprawami i olejem. Całość odłóż na około 24 godziny do schłodzenia. Śledzia podaj z powstałą cebulką oraz pieczywem.

Święta już jutro - słodkości czas zacząć!

Dzień przed Wigilią największe łasuchy już odliczają godziny do upragnionej wieczerzy i starają powstrzymać przed podjadaniem specjałów, których ciągle przybywa. Wtedy pojawiają się w kuchni gotowe makowce i inne tradycyjne ciasta. Muszą one wytrzymać aż do Nowego Roku, więc najlepiej robić je jak najpóźniej.

Wesołych Świąt!

Komentarze