Technologie dotykowe

Technologie dotykoweNowoczesne ekrany dotykowe coraz częściej zastępują popularne urządzania służące do sterowania komputerem, takie jak myszka komputerowa czy klawiatura. Rozwiązania te, polegające na sterowaniu urządzeniami za pomocą dotyku, stosowane są między innymi w telefonach komórkowych, czy systemach obsługi klientów. Poniżej przedstawiamy w skrócie budowę i zasady działania tego typu ekranów.

W jaki sposób ekran rozpoznaje dotyk?
System elektroniczny ekranu ustala miejsce dotknięcia ekranu i wysyła tą informację do jednostki sterującej bez względu na zastosowaną technologię do jego budowy. Komputer sterujący ekranu dotykowego porównuje otrzymaną informację z wcześniej zaprogramowanymi danymi. Jeżeli wartości zgadzają się zostaje uruchomiona wybrana funkcja. Występują również ekrany dotykowe produkowane w oparciu o technologię multitouch. Technologia ta daje nam możliwość obsługiwanie kilku dotknięć powierzchni ekranu jednocześnie.

Zasady działania oraz technologie budowy ekranów dotykowych

Oporowe i pojemnościowe ekrany dotykowe to najpowszechniej spotykane technologie ich produkcji. Technologia oporowa bazuje na zmianie oporu elektrycznego poprzez zwarcie ze sobą dwóch warstw przewodzących, powstałe w wyniku tego napięcie jest analogową reprezentacją miejsca dotyku. Przetwarzana jest ona przez właściwy kontroler na sygnał cyfrowy przesyłany do sterownika.

Ekran zbudowany w oparciu o technologię zmiany pojemności elektrycznej składa się z dwóch warstw szkła. Pomiędzy nimi wbudowane są czujniki, które rejestruj zmianę pojemności elektrycznej wywołaną dotknięciem ekranu. Informacja powstała w wyniku te reakcji wysłana jest do sterownika.

Mocne strony ekranów dotykowych

Zalety ekranów dotykowych to między innymi: prosta obsługa, niższe koszty urządzenia w porównaniu z ekranem i dodatkową klawiaturą, większy ekran powiązany z brakiem konieczności stosowania klawiatury, czy też większe bezpieczeństwo. Dodatkowo brak tradycyjnej klawiatury ogranicza hakerom przechwytywanie haseł i loginów.

Autor: Videofonika.pl - dotykowe technologie

Komentarze