Usługi notarialne, czyli jakie?

Usługi notarialne, czyli jakie?Notariusz to prawnik pełniący funkcję zaufania publicznego. Posiada on pieczątkę, na której widnieje orzeł biały, a przygotowywane przez niego akta mają charakter dokumentu urzędowego. Praca notariusza w Polsce jest regulowana przez ustawę, czyli prawo o notariacie.

Notariusz stoi na straży zapobiegania sporom sądowym. Gwarantuje on pewność i bezpieczeństwo obrotu, ponieważ przy dokonywaniu czynności notarialnych jest zobowiązany do czuwania nad właściwym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których czynność ta może powodować skutki prawne.

Pamiętaj, wybierając się do notariusza zabierz ze sobą komplet potrzebnych dokumentów i dokument tożsamości.

Jakich czynności dokonuje notariusz?

Praca notariusza związana jest głównie ze sporządzaniem aktów notarialnych w sprawach dotyczących, np. umowy spółki, testamentu, intercyzy, darowizny, sprzedaży działki, lokalu z księgą wieczystą, czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Przygotowuje także akty poświadczenia dziedziczenia dotyczących, np. nieruchomości. Ponadto notariusz sporządza poświadczenia własnoręczności podpisu, zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem, daty okazania dokumentu, czy pozostawania osoby przy życiu lub w określonym miejscu. Sporządza on także wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów. Na żądanie stron może przygotować projekty aktów, oświadczeń i innych dokumentów. Dodatkowo notariusz doręcza oświadczenia, sporządza protesty weksli i czeków i spisuje protokoły. Może ona również przyjmować na przechowanie pieniądze, papiery wartościowe, dokumenty oraz dane na informatycznym nośniku danych, o którym mowa w przepisach o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Notariusz może także sporządzać inne czynności, które wynikają z odrębnych przepisów.

Autor: NotariuszWajda.pl