Jak korzystać z sauny?

Jak korzystać z sauny? Pobyt w saunarium oczyszcza ciało i umysł, pozwala zregenerować siły i nabrać energii do działania. To miejsce, do którego nie dociera zgiełk wielkiego miasta. Poddając się atmosferze relaksu należy jednak pamiętać o zasadach prawidłowego korzystania z tego miejsca.

Sauna została wynaleziona przez Finów, a kultura korzystania z tego miejsca bardzo szybko rozprzestrzeniła się na cały świat. Nic dziwnego, że saunaria bardzo szybko zyskały swoich stałych wielbicieli - wysoka temperatura panująca w saunie stymuluje produkcję niektórych hormonów, np. endorfin, które odpowiadają w naszym organizmie za dobre samopoczucie.

To dlatego też wychodzimy z sauny zrelaksowani i w pozytywnym nastroju. Zresztą sama atmosfera, która panuje w saunie, sprzyja wewnętrznemu wyciszeniu i odprężeniu.

Ekstremalne zmiany temperatur, które możemy zafundować sobie w saunie, hartują organizm, który uczy się jak radzić sobie ze zmianami temperatur. W trakcie pobytu w saunie wzmacnia się nasza odporność, a działanie wysokiej temperatury powoduje usunięcie toksyn przez proces termoregulacji. Przebywanie w saunie przynosi ulgę przy zmęczeniu mięśni, w bólach reumatycznych, a ponadto ma korzystny wpływ na drogi oddechowe oraz układ krwionośny.

Z sauny nie powinny korzystać osoby, chorujące na choroby związane z układem krwionośnym, czyli osoby z niewydolnością krążenia czy z niestabilną chorobą wieńcową. Także zaburzenia w rytmie serca, przeziębienia i gorączka, nadciśnienie, choroby narządów płciowych, wątroby i nerek, a także choroby skóry oraz w przypadku kobiet ciąża wykluczają bezpieczne korzystanie z sauny.