Cała prawda o stosowaniu peelingów wiosną i latem

Peelingi medyczne nie lubią słońca

Skąd wziął się mit, że peelingów, potocznie zwanych kwasami, powinno się unikać, gdy słońce zaczyna mocniej świecić? - To wskazanie dotyczy peelingów silnie złuszczających o stężeniach medycznych, lub takich, które mają właściwości fototoksyczne, są to peelingi wymagające konsultacji dermatologa. Wystawienie skóry na słońce bez zabezpieczenia po ich zastosowaniu, grozi przebarwieniami - mówi Urszula Chodorska-Lema z Centrum Medycyny Estetycznej i Dermatologii WellDerm. - Zdarzają się jednak wyjątki od reguły. Jeśli stan skóry tego wymaga, lekarz może zlecić peeling medyczny także wiosną lub latem, zalecając przy tym bezwzględną, silną ochronę przeciwsłoneczną - dodaje ekspert. Do peelingów medycznych, intensywnie złuszczających zaliczają się: płyn Jessnera, który m. in. reguluje pracę gruczołów łojowych, zalecany przy skórach skłonnych do przetłuszczania i trądziku, kwas TCA, który pomaga wygładzić skórę, spłycić zmarszczki, rozjaśnić przebarwienia, a także kwas ferulowy z dodatkiem retinolu (Ferulac Peel Booster), który przynosi dobre efekty u kobiet z dojrzałą skórą.

Peelingi całoroczne - co to takiego

To te peelingi chemiczne, które można stosować o każdej porze roku. - A to oznacza, że wiosną czy latem nie musimy rezygnować z korzyści, jakie dają tego typu zabiegi - mówi kosmetolog. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ peelingi są rewelacyjnym sposobem na odświeżenie skóry, pobudzenie jej do odnowy, poprawienie jej wyglądu - dodają skórze blasku, poprawiają jej ukrwienie, wygładzają. - Ważne, żeby dobrać odpowiedni preparat do potrzeb naszej skóry, bo peelingi chemiczne oprócz ogólnych korzyści poprawiających kondycję skóry, mogą działać wspierająco w leczeniu niedoskonałości skórnych: trądziku, rumieniu, przebarwieniach - mówi Urszula Chodorska-Lema i podkreśla, że przy korzystaniu ze wszystkich peelingów, niezwykle ważne jest stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej.

Przegląd najpopularniejszych peelingów całorocznych wg Urszuli Chodorskiej-Lemy

Peeling z kwasem ferulowymi i witaminą C (Ferulac C Peel)

Działanie: kwas ferulowy jest bardzo wszechstronny. Działa ochronnie przed szkodliwymi promieniami słonecznymi UV, a wraz z witaminą C stanowi skuteczną broń przeciwko fotostarzeniu, dodatkowo delikatnie rozjaśnia przebarwienia i jednocześnie chroni przed ich powstawaniem. Pięknie rozświetla cerę. Nie powoduje złuszczania.

Dla kogo? Idealny dla osób, które lubią spacery, dla wszystkich uprawiających sporty na świeżym powietrzu, także te ekstremalne i potrzebują dodatkowej ochrony przeciwsłonecznej i przeciwstarzeniowej. Jeśli wybierasz się na urlop i chcesz dodatkowo ochronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem, zrób serię peelingów z kwasem ferulowym (jeden zabieg także jest wskazany!).

Kwas azelainowy

Działanie: przeciwbakteryjne, przeciwzapalnie, chroni skórę przed wolnymi rodnikami, wycisza rumień, wygładza grudki trądziku różowatego, rozjaśnia przebarwienia. Ponadto wyrównuje koloryt skóry, wygładza ją i matuje.

Dla kogo? Kwas azelainowy polecany jest osobom, które mają skłonność do rumienia i zaczerwienień. Świetnie działa na skórę z trądzikiem pospolitym, różowatym, z tendencją do zapalenia mieszków włosowych. Doskonale reguluje pracę gruczołów łojowych u osób z normalną skórą z tendencja do przetłuszczania się, ale nie powoduje przy tym widocznego złuszczania. Preparat jest bezpieczny dla kobiet w ciąży.

Peeling migdałowy

Działanie: łagodnie zmniejsza łojotok, zwęża pory. Ma działanie bakteriostatyczne, dlatego doskonale sprawdza się przy problemach z trądzikiem. Nieznacznie złuszcza naskórek, ale jego działanie jest bardzo delikatne, nie powoduje podrażnień. Napina, rozjaśnia, rozświetla skórę.

Dla kogo? Idealny dla osób ze skłonnością do zaskórników, trądziku, a także tych, które chciałby rozjaśnić przebarwienia. Osoby z pierwszymi zmarszczkami po serii peelingów z kwasem migdałowym zauważą ich spłycenie. Nad peelingiem migdałowym powinny pomyśleć osoby, którym zależy na równomiernej i świetlistej opaleniźnie.

Peeling z kwasem mlekowym

Działanie: przeciwstarzeniowe, nawilżające i rozjaśniające. Odblokowuje pory, reguluje pracę gruczołów łojowych. Kwas mlekowy stymuluje produkcję ceramidów i działa nawilżająco. Delikatnie złuszcza - w ten sposób mobilizuje skórę do odnowy, wygładza zmarszczki, rozjaśnia przebarwienia.

Dla kogo: szczególnie polecany dla osób z odwodnioną skórą, na której zbyt szybko pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. Z efektów zadowolone będą osoby ze skórą poszarzałą tzw. skórą palacza, lub zniszczoną nadmierną ekspozycją na słońce. To dobry sprzymierzeniec dla osób, które walczą z trądzikiem i przebarwieniami.