Jak zapewnić bezpieczeństwo dzieci na portalach społecznościowych
Zarówno dla dzieci, jak i młodzieży korzystanie z portali społecznościowych stanowi stały element codzienności.
Rodzice, których niepokoi ten fakt, z pewnością nie powinni chwytać się takich drastycznych rozwiązań, jak zakazanie dzieciom używania Internetu czy odłączenie telefonu. Zamiast tego dzieci i rodzice powinni zorientować się, co znajduje się na takich portalach jak Facebook.
Według niemieckich i amerykańskich statystyk, użytkownicy komputerów z grupy wiekowej 12-19 lat intensywnie korzystają z Internetu, głównie w celach komunikacyjnych. Grupa ta poświęca około 50% czasu spędzanego online na korzystanie z portali społecznościowych, komunikatorów internetowych i programów pocztowych.
Jednym z głównych zagrożeń czyhających na użytkowników portali społecznościowych jest kradzież tożsamości. Złodzieje tożsamości zwykle tworzoną profil przy użyciu prawdziwego nazwiska ofiary, a następnie infiltrują ich prawdziwych przyjaciół. Utrzymują z nimi kontakty, a następnie grożą opublikowaniem żenujących zdjęć lub kompromitujących komentarzy. W zamian za oszczędzenie wirtualnej reputacji swoich ofiar szantażyści mogą nawet żądać okupu.
Z kolei niewystarczająca ochrona danych osobowych to zagrożenie, na które najczęściej narażamy się na własne życzenie. Wynika to z faktu, że standardowe ustawienia ochrony danych użytkownika zazwyczaj są w portalach społecznościowych mało rygorystyczne. Pamiętajmy, że zbyt śmiałe zdjęcia, które udostępniamy wszystkim użytkownikom portalu społecznościowego, mogą być źródłem problemów, na przykład podczas rozmowy o pracę.
Do dalszych zagrożeń, na jakie młodzi Internauci mogą być narażeni podczas korzystania z portali społecznościowych należy phishing i szkodliwe oprogramowanie.
Źródło: Kaspersky Lab