Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie?

Zła cyrkulacja powietrza wewnątrz domu powoduje zbyt wysoką wilgotność w mieszkaniu, rozwój chorób, oraz straty ciepła.

Prawidłowe wietrzenie

Najlepiej jeśli temperatura w naszym mieszkaniu mieści się w przedziale 16-20°C. Nie czujemy się wtedy ospali, nie mamy zawrotów głowy, ani się nie pocimy. Najskuteczniejszą metodą wietrzenia jest zakręcenie grzejników i otworzenie okien na czas 10-15 minut, zamykając przy tym drzwi i wychodząc do innego pokoju. Po tym czasie zamykamy okna i odkręcamy ponownie grzejnik. Zaleca się pozostawienie pootwieranych drzwi. Niektóre okna posiadają też funkcję rozszczelnienia, inaczej nazywane też mikrowentylacją. Ustawiamy wtedy rączkę od okna pionowo i kierujemy górną krawędź do siebie. Dzięki powstałej szczelinie mamy całodzienną cyrkulację powietrza. Rozszczelnienie nie sprawdza się natomiast w miejscach mocno wilgotnych, tj. kuchnia czy łazienka. Tam powinniśmy wietrzyć 2-3 razy dziennie po minimum 10 minut.

Parowanie okien

Zaparowane szyby mogą świadczyć o dużych różnicach temperatur, albo o zbyt dużej wilgotności. Kiedy zobaczymy, że nasze szyby parują powinniśmy otworzyć okna i wywietrzyć w mieszkaniu. Obniży to poziom wilgoci oraz wyrówna temperaturę. Wilgotność w domu nie powinna przekroczyć 50%.

Instrukcja użytkowania lokalu

Kupując mieszkanie od dewelopera obowiązkowo otrzymujemy „Instrukcję użytkowania lokalu”. Wiele osób lekceważy informacje tam zawarte. Warto jednak bliżej przyjrzeć się temu dokumentowi, gdyż zawiera on informacje m.in. o tym jak poprawnie wietrzyć lokal, aby nie zagroził nam grzyb, lub pleśń.

- Częste otwieranie okien oraz pozostawianie otwartych drzwi wewnętrznych usprawnia przepływ powietrza i działanie wentylacji grawitacyjnej w mieszkaniu, zmniejszając stopień zawilgocenia pomieszczeń. Należy też pamiętać, by absolutnie nie zasłaniać i nie zatykać kratek wentylacyjnych, gdyż prowadzi to do zaburzeń cyrkulacji powietrza – podkreśla Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej.

 Warto w sezonie zimowym zadbać nie tylko o własne mieszkanie, ale przede wszystkim o zdrowie swoje i swojej rodziny.