Kolka jelitowa u dzieci
Dla niemowlaka płacz to najskuteczniejszy sposób zwrócenia na siebie uwagi i początkowo jest główną formą komunikacji. Dzięki niemu może ono porozumieć się z otoczeniem, zasygnalizować swoje potrzeby.
Płacz może bowiem wyrażać zarówno głód, ból, złość, może także sygnalizować zmoczenie pieluszki, być prośbą o wzięcie na ręce.
Początkowo rodzice czują się zagubieni i zestresowani, kiedy ich maleństwo rozpacza, ale po pewnym czasie potrafią rozróżnić, na przykład płacz skargę od płaczu żądania. Dlatego warto obserwować link i jego reakcje. Płacz spowodowany kolką można łatwo rozpoznać. Pojawia się około trzeciego tygodnia życia, a ustępuje zazwyczaj samoistnie około trzeciego-czwartego miesiąca. Kolka niemowlęca jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości u niemowląt. Jeśli karmisz swoje maleństwo piersią, a przyczyną płaczu jest kolka, wyeliminuj ze swojego jadłospisu mleko krowie, zrezygnuj z jedzenia cytrusów, ostrych przypraw, czekolady, picia mocnej herbaty itp. Możesz spróbować pić dwa razy dziennie herbatę z kopru włoskiego.
W każdym wypadku, zanim podasz leki, wypróbuj domowe sposoby, takie jak: ciepłe okłady na brzuszek, masaż brzuszka, kąpiele w wanience, łagodne kołysanie, noszenie na rękach. Jeżeli to nie pomaga możesz sięgnąć po Viburcol N, lek w postaci czopków, stosowany u niemowląt i małych dzieci w stanach niepokoju przebiegających zarówno z gorączką, jak i bez gorączki. Preparat jest szczególnie pomocny w przypadku kolek niemowlęcych, bolesnego ząbkowania oraz infekcji. Łagodzi rozdrażnienie i przywraca spokojny sen. Może być stosowany już od 1 dnia życia dziecka.