Witamina D
Witamina D, znana również jako kalcyferol, należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i stanowi tzw. prohormon, tj. substancję będącą prekursorem hormonu, która sama z siebie ma zwykle minimalny efekt hormonalny. Nazwa kalcyferol odnosi się do podstawowej funkcji witaminy D, czyli zwiększania wchłaniania wapnia przez kości. Istnieją różne formy tej witaminy, z których D2 i D3 są najważniejsze dla ludzkiego organizmu.
Jeden z najpopularniejszych faktów dotyczących witaminy D to równoważenie poziomu wapnia i fosforu w organizmie. Wspierane przez nią wchłanianie wapnia buduje gęstość i siłę kości. Niedobór opisywanej substancji może prowadzić do krzywicy u dzieci i osteomalacji u dorosłych.
Najważniejszym źródłem witaminy D jest słońce - promienie ultrafioletowe powodują syntetyzowanie jej przez organizm. W pewnych regionach geograficznych brak odpowiedniego światła słonecznego w okresie zimowym, w niektórych przypadkach natomiast nowoczesny styl życia, uniemożliwia dostateczną ekspozycję na światło słoneczne.
Innym źródłem witaminy D jest odpowiednia dieta i suplementy. Znajduje się w tłustych rybach i olejach rybnych. Grzyby są jedynym wegańskim źródłem znaczących ilości witaminy D. Dzienna dawka tej substancji u osoby o jasnej karnacji powstaje w trakcie 5-15 minutowej ekspozycji między godziną 10 a 15.