Jak uchronić dziecko przed reakcjami alergicznymi
Jesienią i zimą ogrzewane mieszkanie może stać się pułapką pełną różnych alergenów. Jedną z głównych przyczyn reakcji alergicznych u dzieci są roztocza gnieżdżące się w pościeli. Ponieważ organizm maluszka nie potrafi się skutecznie przed nimi bronić, warto zainwestować w pościel o właściwościach antybakteryjnych, która zapewni mu bezpieczny sen.
Dla dzieci najlepsza jest pościel z hipoalergicznym wypełnieniem. Jeszcze do niedawna najpopularniejszy był poliestrowo-silikonowy granulat. Obecnie można już dostać kołderki i poduszeczki wypełnione włóknami naturalnego pochodzenia, które są alternatywą dla poliestru. Takie rozwiązanie znajdziemy w produktach marki Feretti, w których zostało zastosowane włókno INGEO®, czyli naturalne włókno uzyskiwane w procesie fermentacji i polimeryzacji ziaren kukurydzy. Pościel jest lekka, puszysta i nie odkształca się, a co najważniejsze zapewnia niesamowitą izolację cieplną przy jednoczesnym przepuszczeniu pary wodnej (potu). Takie wypełnienie nie ustępuje pod względem sprężystości puchowi czy wełnie, które często są powodem uczuleń.
Bielizna pościelowa, poszwy i poszewki powinny być wykonane ze 100% bawełny, którą można prać w temp. 60 stopni. Tym sposobem roztocza giną, a ich odchody zostają wypłukane z pościeli. Na rynku można już znaleźć pościele o dodatkowych właściwościach, które chronią dzieci przed reakcjami alergicznymi.
Należy pamiętać o systematycznej zmianie pościeli (przynajmniej raz w tygodniu) i wietrzeniu jej po każdym spaniu. Zimą powietrze wymrozi roztocza. Oprócz odpowiedniej pościeli i bielizny pościelowej, należy również zadbać o kilka szczegółów, które ograniczą ilość roztoczy w sypialni maleństwa. Wskazane jest np. usunięcie wszelkich dywanów i chodników spod łóżeczka oraz pozbycie się ciężkich pluszowych zasłon i żaluzji na oknach. Nie należy zapominać o codziennym odkurzaniu materacyka, łóżeczka i podłogi w pokoju malca. Wskazane jest również systematyczne wietrzenie i utrzymywanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza.