W Poznaniu powstanie osiedle certyfikowanych domów pasywnych

W Poznaniu powstanie osiedle certyfikowanych domów pasywnych

W BUILDgreen Design powstał projekt pierwszego w Polsce osiedla domów pasywnych. Realizacją projektu zajmie się firma NEO-BUD, która już teraz zapowiada, że domy będą certyfikowane i gwarantuje dopłatę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przedstawiciele obydwu firm spotkali się podczas targów Budma, które odbywały się w Poznaniu na przełomie stycznia i lutego tego roku. Projektanci BUILDgreen Design są autorami projektu autonomicznego energetycznie Domu Trzonu zbudowanego w hali targowej w ramach imprezy BudShow. Dom wzbudził duże zainteresowanie deweloperów, ponieważ w tym samym czasie rozkręcała się publiczna dyskusja na temat programu dopłat NFOŚiGW do budownictwa pasywnego i energooszczędnego.

– Śledziłem poczynania firmy BUILDgreen Design z myślą o rozpoczęciu współpracy – mówi Mariusz Rojewski, właściciel firmy NEO-BUD, poznańskiego dewelopera, który zrealizuje projekt. – Wizyta w Domu Trzonie  podczas targów z pewnością jednak przyspieszyła rozmowy. Miałem po drodze do czynienia również z innymi biurami projektowymi, ale BUILDgreen Design przekonał mnie nie tylko doświadczeniem, ale również właściwym rozumieniem idei budownictwa energooszczędnego – wspomina.

Wspólne dzieło BUILDgreen Design i NEO-BUD powstanie na poznańskim Kotowie, tuż przy granicy z Luboniem. Projekt przewiduje budowę sześciu domów w zabudowie bliźniaczej czyli trzech „bliźniaków”. W każdym domu będą dwa mieszkania – jedno na dole i drugie na górze. Czyli łącznie do kupienia jest 12 mieszkań o powierzchni od 69 do 76 m kw. Deweloper przewiduje też możliwość zakupu całej połówki „bliźniaka”.
Budynki, już na etapie projektu koncepcyjnego były projektowane z myślą o ich certyfikacji  i spełnieniu ścisłych wymogów stawianych w programie Dopłat do Domów Energooszczędnych NFOŚiGW.

– Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że w przypadku tego osiedla uwagę opinii publicznej i potencjalnych klientów najbardziej będą skupiać gwarantowane dopłaty, ale muszę zwrócić uwagę, że to również domy bardzo ekologiczne i ergonomiczne – mówi Tomasz Mielczyński, architekt BUILDgreen Design. – Zadbaliśmy o to, żeby zmaksymalizować udział powierzchni zielonej na całym osiedlu i każdej działce z osobna, minimalny jest udział powierzchni „wybetonowanych”, do budowy będą użyte czyste, zdrowe, ekologiczne materiały, takie jak silikaty, czy izolacje termiczne z włókna drzewnego. W projekcie dużą wagę położono na komfort użytkowników, stąd szerokie, wręcz tarasowe balkony dostępne dla właścicieli mieszkań na piętrze, bardzo dobre nasłonecznienie budynków i wygodne powierzchnie gospodarcze – podkreśla.

W planach firmy NEO-BUD jest uzyskanie dla domów podwójnej certyfikacji: Insystutu Domu Pasywnego z Darmstadt oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tej chwili trwają rozmowy dewelopera z obydwiema instytucjami, aby ustalić detale i technologie wykorzystane przy budowie.
– Już w tej chwili mogę zapewnić o tym, że domy będą certyfikowane w zakresie standardu NF40, czyli odpowiadającego domowi energooszczędnemu. Naszym celem jest jednak certyfikat NF15, czyli domy pasywne – mówi Mariusz Rojewski i podkreśla, że wiele zależy od tego, jakie materiały będą rekomendować certyfikatorzy.

Normy NF wyznaczone w programie dopłat przez NFOŚiGW odnoszą się do wielkości rocznego zużycia energii w domach. Zatem NF15 oznacza, że roczne zapotrzebowanie na energię w domu, który spełni tę normę, nie przekroczy 15 kWh, czyli roczne koszty ogrzewania nie przekroczą w nim 500 zł.   
--

 Więcej informacji udziela:
Konrad Bugiera
Agencja inACT Public Relations
email: konrad.bugiera@inact.pl
--
O BUILDgreen Design:
BUILDgreen Design jest jednym z pierwszych dostawców kompleksowych rozwiązań w zakresie ekologicznego budownictwa pasywnego i energooszczędnego w Polsce. Od roku 2005 zrealizował i/lub zaprojektował kilkanaście budynków energooszczędnych, z czego 4 to domy o standardzie domu pasywnego.
Więcej na: http://www.buildgreen.pl/