Na oponach zimowych w lecie?
Większość kierowców podejmuje decyzje o pozostawieniu opon zimowych na lato za pośrednictwem dwóch powodów. Pierwszym jest oczywiście brak funduszy na zakup opon letnich, a drugim chęć „dojechania” i starcia opon do znacznika (gdy poziom wysokości bieżnika jest bliski znacznikowi zużycia).
Litera prawa
Nie ma w przepisach zakazu jeżdżenia na oponach zimowych w lecie w polskim prawie. Jedyny zapis, jaki może dotyczyć tej spornej kwestii to słowa mówiące o tym, że bieżnik opony musi być wyższy niż 1,6 mm.
A jak jest w praktyce?
Różnica w użytkowaniu opon przeznaczonych na dany sezon, a w użytkowaniu innych rodzajów jest znacząca i potwierdzają ją testy. Jak zbadało to centrum zajmujące się testami i badaniami opon -ADAC nasza droga hamowania, gdy jedziemy 100 km/h może być dłuższa w lecie na oponach zimowych aż o 15 metrów! Co więcej badania te były przeprowadzane na oponach nowych. Wobec tego opony zużyte, po kilku sezonach zimowych na pewno będą miały jeszcze gorsze osiągi.
Kolejną kwestią do poruszenia jest zużycie opony. Czasem wydaję się nam, że choć jeszcze jest troszeczkę bieżnika to przejeździmy kilka tygodni, a może nawet cały sezon… Otóż jest to złudne, gdyż mieszanka gumowa, z jakiej jest wykonana opona zimowa powoduje, że ścierają się one bardzo szybko w temperaturze powyżej 7 stopni Celsjusza. Nie warto nawet wspominać jak opona będzie się zachowywać przy temperaturze 30 stopni, a przy asfalcie 40…
Czy suma summarum można jeździć na zimówkach w lecie?
To będzie zaskoczenie, ale nie ma przeciwskazań, aby stosować opony zimowe w lecie, ale… No właśnie opony powinny być przynajmniej w 50% zużyte. Drugą ważną rzeczą jest dostosowanie prędkości. Aby droga hamowania była odpowiednia musimy jeździć znacznie wolniej niż na oponach letnich.
Oczywiście najodpowiedniejszym rozwiązaniem jest zakup opon letnich i jazda z pewnością, że nic nam i innym uczestnikom ruchu nic nie grozi. Należy jedank pamiętać o odpowiednim ciśnieniu w oponach.