Już tylko rok do gotowego OVO Wrocław

Już tylko rok do gotowego OVO Wrocław

OVO Wrocław osiągnął stan surowy otwarty. Gotowa jest betonowa konstrukcja budynku, a obecnie trwają prace przy wykańczaniu wnętrz i montażu corianu, który utworzy białą i bardzo trwałą elewację.

- To ostatni kamień milowy inwestycji. Rozpoczęliśmy wielkie odliczanie. Do zakończenia budowy został niecały rok, wtedy powinniśmy uzyskać pozwolenie na użytkowanie, a mieszkańcy zaczną się urządzać i wprowadzać – mówi Shuckie Ovadiah, inwestor i CEO OVO Wrocław. – W połowie 2016 roku OVO Wrocław będzie funkcjonował jako jedna, spójna całość i stanie się architektoniczną atrakcją Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury.

 

Symbol miasta

W 2016 roku oprócz mieszkańców do OVO Wrocław wprowadzą się także firmy, zajmując trzecie piętro przeznaczone w całości na biura, a z pięciogwiazdkowego hotelu DoubleTree by Hilton na pierwszym i drugim piętrze zaczną korzystać pierwsi goście. Oryginalna architektura budynku wpłynie na wszystkich wrocławian i przyjezdnych.

- OVO Wrocław z pewnością stanie się istotną częścią miasta, jednym z jego symboli. Osobiście bardzo cieszę się, że projekt budynku nawiązuje do koncepcji wrocławskiej architektury – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – Wrocław to miasto bardzo różnorodne, także pod względem architektury, gdzie zabytkowe kamienice sąsiadują ze szklanymi biurowcami. OVO Wrocław w dużej mierze jest odbiciem panującej we Wrocławiu energii. Dla miasta oznacza zarówno korzyści ekonomiczne, nowe miejsca pracy, jak i realizację idei przyjaznej oraz wielokulturowej europejskiej metropolii.

Taki był też zamysł architektów, którzy stworzyli projekt. Odwrotnie do idei zamkniętych i niedostępnych biurowców, OVO Wrocław będzie otwartym budynkiem, który zachęca do interakcji. Wewnętrzny, zielony dziedziniec jest przestrzenią publiczną dostępną dla każdego. Natomiast kompleks w całości łączy wiele aspektów miejskiego życia, punkty handlowe i usługowe na parterze, w tym restaurację i kawiarnię, klub fitness z basenem czy pięciogwiazdkowy hotel.

- To budynek, który jest wyrazistą częścią miasta, miejscem dialogu, działań społecznych,  kulturalnych, spotkań biznesowych – mówi Asaf Gottesman, architekt koncepcyjny OVO Wrocław z pracowni Gottesman-Szmelcman Architecture.

 

Przekładaniec

Powstające przy fosie miejskiej, obok gmachu Poczty Głównej i Galerii Dominikańskiej, OVO Wrocław wyróżnia się nie tylko kształtem budynku, ale też wieloma funkcjami, które zostały w obiekcie zaprojektowane nietypowo. Każda z funkcji ma przypisane sobie odpowiednie piętro – to oznacza, że ustawione są warstwa na warstwie, jak w przekładańcu.

  • Kondygnacja -2 – parking, główna kuchnia hotelu DoubleTree by Hilton, sala balowa (w rzeczywistości jest bardzo wysoka i rozciąga się na dwie kondygnacje: -2 i -1).
  • Kondygnacja -1 – centrum fitness z basenem, centrum konferencyjne, kasyno.
  • Parter – lokale handlowo-usługowe, recepcja hotelu, restauracja z otwartą kuchnią, lobby biur, lobby apartamentów, zielone patio.
  • Pierwsze i drugie piętro – hotelowe pokoje.
  • Trzecie piętro – ekskluzywne biura.
  • Czwarte, piąte i szóste piętro – apartamenty, z czego na czwartym piętrze do dyspozycji są również studia, a ostatnia kondygnacja została przeznaczona na najbardziej luksusowe penthouse’y.

Obecnie prace skupiają się na tym, by każde piętro wykończyć zgodnie z wymaganiami poszczególnych funkcji.

 

Znikające żurawie

Budowa rozpoczęła się ok. 14 miesięcy temu. Niewiele ponad rok wystarczyło, aby budynek osiągnął planowaną wysokość 25 metrów. Przy budowie OVO Wrocław pracuje 350 osób. Nad głowami robotników nie ma już dwóch z czterech żurawi, które pomagały wznosić konstrukcję – zostały zdemontowane i wywiezione. Po zakończeniu budowy konstrukcji OVO Wrocław większość sił została przesunięta w kierunku montażu elewacji i wykańczania wnętrz. Na kondygnacjach podziemnych trwa montaż instalacji, a na parterze fasada jest już nawet gotowa w 60%.

Na zaawansowanym etapie są roboty murarskie na wyższych kondygnacjach. Zakończyły się na piętrach hotelowych – pierwszym i drugim – a także na biurowym – trzecim. Z kolei na piętrze czwartym, gdzie znajdą się apartamenty, ściany działowe są gotowe w 80%. Na piątym i szóstym – odpowiednio w 50% i 40%.

- Równolegle trwa wylewanie posadzek, montaż instalacji elektrycznej i tynkowanie ścian – mówi Paweł Laszecki, inżynier projektu OVO Wrocław. – Postępują również prace na elewacji. Corian pokrył już 30% jej powierzchni – głównie od wewnętrznej strony budynku – a podkonstrukcja pod ten wyjątkowy materiał jest gotowa w 80%.

Generalnym wykonawcą prac jest renomowana firma Eiffage Polska Budownictwo S.A. OVO Wrocław będzie gotowe w 2016 roku.