W poszukiwaniu wzorcowego PSZOKa – wizyta uczestników konferencji Ekorum w STENA EkoStacji
Odpowiedź na te i inne pytania uczestników konferencji „PSZOK – efektywność i funkcjonalność”przyniosła wizyta w STENA EkoStacji przy ul. Chełmżyńskiej 180 w Warszawie, która odbyła się 29 kwietnia br.
Ponad 50 uczestników 4. ogólnopolskiej konferencji Ekorum „PSZOK – efektywność i funkcjonalność” odwiedziło w miniony wtorek, 29 kwietnia 2014 r., warszawską STENA EkoStację. Byli to przedstawiciele jednostek samorządowych, zakładów komunalnych i instytucji publicznych z całej Polski. Celem wizyty było praktyczne zaznajomienie z aspektami działania nowoczesnej stacji recyklingu, która w 100 proc. została sfinansowana przez prywatną firmę – Stena Recycling, a od momentu wdrożenia w życie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, sprawdza się także jako Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych dla gminy Ząbki. Jest to doskonały przykład na to, jak nowe regulacje mogą i powinny właściwie funkcjonować w praktyce. Dzięki bogatemu doświadczeniu, Stena Recycling może pełnić rolę konsultanta i pomóc gminom w projektowaniu i realizacji PSZOKów.
STENA EkoStacja – dobry przykład
W stacji recyklingu można zostawić ponad 40 rodzajów odpadów, np.: surowce wtórne; elektroodpady, w tym zużyty sprzęt RTV i AGD, telefony, świetlówki czy komputery, a także odpady wielkogabarytowe czy niebezpieczne – tonery, baterie, akumulatory i aerozole. Wszystkie one zostają poddane recyklingowi lub utylizacji, zgodnie z obowiązującymi standardami i normami, zaś ubrania zostają przekazane do PCK. Punkt jest czynny w dogodnych godzinach: we wszystkie dni robocze od 8.00 do 20.00, a także w weekendy od 9.00 do 15.00. Obiekt pełni również funkcję edukacyjną – na jego terenie stworzonoShowroom – przestrzeń wystawową, zawierającą konkretne przykłady wyjaśniające ideę recyklingu oraz proste pomysły na proekologiczne rozwiązania w domu, które mogą pomóc każdemu na co dzień przyczyniać się do lepszego gospodarowania zasobami, m.in. poprzez prawidłową segregację odpadów, stosowanie materiałów z recyklingu czy energooszczędnych żarówek LED.
EkoStację wyróżniają nowatorskie rozwiązania logistyczne. Kontenery i pojemniki są dostosowane do rodzajów konkretnych odpadów i zostały opatrzone czytelną instrukcją, które odpady można do nich wrzucać, a które należy umieścić w innych pojemnikach. Projekt pozwala na płynne poruszanie się po terenie stacji samochodem osobowym. Dzięki zaznaczonym pasom ruchu w ciągu godziny obiekt może przyjąć aż 50 pojazdów. Odwiedzający mogą znaleźć komplet informacji na stronie http://stenaekostacja.pl/, a na miejscu otrzymać ulotki informacyjne nt. właściwej segregacji oraz liczyć na pomoc ze strony profesjonalnej obsługi. W poprawnym sortowaniu pomaga także e-book „Jak sortować, żeby nie zwariować”, do pobrania ze strony: http://stenaekostacja.pl/e-book-jak-sortowac-zeby-nie-zwariowac/ lub http://czterykaty.pl/czterykaty/0,136087.html.
Mimo, że od wdrożenia tzw. „ustawy śmieciowej” minęło już 10 miesięcy, jak pokazuje raport GIOŚ wciąż większość gmin w Polsce nie wywiązało się z jednego z podstawowych założeń – budowy PSZOKów, w których odbierane są od mieszkańców odpady w podziale na frakcje. Problemem jest często brak właściwych wzorców i doświadczenia w zakresie stworzenia funkcjonalnych obiektów tego typu – ich projektów, rozwiązań logistycznych, sposobu odbioru konkretnych rodzajów odpadów etc. Realizując STENA EkoStację, czerpaliśmy inspiracje wprost ze Szwecji – ojczyzny ekologii, gdzie stacje recyklingu stanowią nieodłączny element infrastruktury miejskiej i przyczyniają się do wysokiego stopnia odzysku surowców na poziomie nawet do 98%. – komentuje Paweł Herman, Specjalista ds. projektów Stena Recycling.
Blisko dwa lata istnienia pokazuje, że stacja recyklingu na dobre wpisała się w tkankę miasta i świadomość ekologiczną warszawiaków i mieszkańców okolicznych gmin.Codziennie notowanych jest ok. 60 wizyt dziennie, aż 40% użytkowników zagląda do EkoStacji regularnie. Mieszkańcy wiedzą, że oddawanie posegregowanych surowców zmniejsza problem gromadzenia i wywozu odpadów zmieszanych, a także cenią sobie możliwość oddania każdego rodzaju odpadów w dowolnej chwili. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom korzystanie ze stacji recyklingu jest proste, wygodne i szybkie. Dotychczas EkoStacja przyjęła już ponad 2 000 ton surowców. Stena Recycling przewiduje dalszy rozwój projektu w Polsce – w połowie maja będzie miało miejsce oficjalne otwarcie EkoStacji na terenie Swarzędza, w woj. wielkopolskim.