Fashion Culture - polsko-brytyjski projekt modowy

Fashion Culture - polsko-brytyjski projekt modowy

 

Ideą projektu Fashion Culture jest wymiana doświadczeń oraz zacieśnianie więzi pomiędzy Polską a Wielką Brytanią. Razem z Polakami, w szrankach stanęli młodzi i utalentowani brytyjscy projektanci. W Warszawie swoje kolekcje pokazali James Castle, Aimee Matthew-John oraz Lili Colley.

James Castle, absolwent Central Saint Martins, stworzył kolekcję ulotną, zainspirowaną osobistymi przeżyciami. Kolekcja jest owiana niebezpieczeństwami, jakie czyhają na otwartym oceanie. Kobieta pławiąca sie w nim w poszukiwaniu kochanka odnajduje jedynie ciemną pustkę.

Aimee Matthew-John ukończyła Central Saint Martins College of Art and Design. Jej kolekcja została zainspirowana modą męską. Detal krawiecki używany w krojeniu ubrań dla mężczyzn został połączony z linią ubrań charakterystyczną dla kanonu damskiej mody lat 40-tych i 50-tych - wąską talią i krągłymi biodrami.

Lili Colley, absolwentka London College of Fashion zaprezentowała kolekcję biżuterii. Jej projekty łącząc formy geometryczne z mocnymi kolorami tworzą niezwykle zaskakujące wrażenie.

Młodym projektantom kibicowały przedstawicielki brytyjskich uczelni - Clair Swift oraz Carol Morgan.

Clair Swift to dyrektor programowy London College of Fashion na Wydziale Technologii Projektowania Mody Damskiej i Biżuterii. Od ponad 20 lat związana ze szkolnictwem wyższym, jest odpowiedzialna za układanie programów kształcenia na uczelni oraz zajmuje się pracą ze studentami.

Carol Morgan, związana z Central Saint Martins College of Art & Design, zajmuje się przewidywaniem trendów oraz fashion marketingiem. Wypracowała platformę dla międzynarodowego promowania marek.

O projekcie

Fashion Culture to projekt łączący międzynarodowe pokazy mody z konkursem, w którym uczestniczą największe uniwersytety kształcące projektantów na świecie. W tym roku były to: College London of Fashion i Central Saint Martins College of Art and Design z Wielkiej Brytanii oraz ze strony polskiej: ASP z Łodzi, Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru z Krakowa a także Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Ideą projektu jest nawiązywanie i zacieśnianie kontaktów między dwoma krajami, Polską i Wielką Brytanią, jak i rodowitymi mieszkańcami Zjednoczonego Królestwa. Zadaniem projektu jest promocja młodych, dobrze zapowiadających się talentów oraz przedstawienie szerszej publiczności projektantów od dawna działających na rynku polskim i brytyjskim. FASHION CULTURE to platforma, na której przenikają się różne dziedziny sztuki, takie jak fotografia, muzyka, sztuki wizualne czy taniec.

Głównym organizatorem jest Fashion Culture Association z Wielkiej Brytanii.