Czy własna firma to dobry pomysł?

Czy własna firma to dobry pomysł?

Jest to niewątpliwie skuteczny sposób na walkę z postępującym, nie tylko w Polsce, bezrobociem, jednak rozkręcanie własnego biznesu na początku wymaga zawsze ogromnego zaangażowania, a niektórzy twierdzą nawet, że „pracy 48 godzin na dobę”. Czy warto jednak zaryzykować i zostać swoim własnym szefem? Poniżej staramy się odpowiedzieć na to pytanie.


Pomocne cechy charakteru

Wśród najczęściej wymienianych powodów, dla których decydujemy się na założenie własnej działalności gospodarczej, jest oczywiście swoboda oraz możliwość w pełni elastycznego planowania własnej pracy. Warto jednak zauważyć, że nadmiar wolności może niektórym zaszkodzić, dlatego jeśli mamy problem z mobilizowaniem się do pracy, sprawowanie funkcji swojego własnego szefa może nie wyjść nam na dobre. Jeśli jednak mamy dużo wiary we własne możliwości, nie boimy się samodzielnie podejmować decyzji oraz nie brak nam zapału do konsekwentnego realizowania własnych wizji, własny biznes z pewnością może dać nam dużo satysfakcji, a nasze zaangażowanie zaowocuje wysokimi zarobkami.


Nie wszystko musisz robić sam

Często przytaczanym argumentem przeciwko otwieraniu firmy w naszym kraju jest niezwykle skomplikowany system prawny i podatkowy. Dla osób, które nie posiadają gruntownego wykształcenia w tych dziedzinach istnieje jednak bardzo prosty sposób rozwiązania problematycznych kwestii biurokratycznych - chodzi o możliwość podjęcia współpracy z firmami oferującymi np. outsourcing księgowości czy doradztwo podatkowe w biznesie. Korzystanie z usług biur rachunkowych to rozwiązanie zdecydowanie tańsze od zatrudniania księgowego na pełen etat, a w dodatku zyskujemy pewność, że sprawy takie jak kadry i płace czy prowadzenie KPiR znajdują się w rękach doświadczonych specjalistów.



Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to rozwiązanie, które może przynieść nam wiele satysfakcji oraz wysokie zarobki, jednak aby osiągnąć sukces będziemy musieli, zwłaszcza na początku, wykazać się dużym zaangażowaniem. Warto jednak pamiętać, że własny biznes nie oznacza, że we wszystkich kwestiach jesteśmy zdani wyłącznie na siebie. W rozwiązaniu wielu problemów pomogą nam zewnętrzni eksperci, np. z dziedziny księgowości czy prawa podatkowego. Dzięki temu zaoszczędzimy wiele czasu i pieniędzy oraz szybciej osiągniemy zadowalające wyniki.